U indijskoj saveznoj državi Karnataka zabeleženo je najmanje 39 napada na članove hrišćanske zajedince od početak ove godine do novembra, prema podacima Narodne unije za građanske slobode (PUCL).
Kako prenosi Hindustan tajms, iako nisu dostupni podaci o napadima tokom prošle godine, aktivisti tvrde da se njihov broj znatno povećao 2021.
To uključuje navodne napade na pastore koje su sprovele desničarske hiduističke grupe, a ima i primera da su oni fizički sprečavani da drže religijske službe.
Hrišćanski predstavnici kažu da su napadi učestaliji od oktobra, kada je stranka BJP, koja je na vlasti i u Karnataki i u celoj Indiji, najavila uvođenje “strogog” zakona protiv religijske konverzije u zemlji.
Kritičari nacrt ovog zakona opisuju kao “drakonski” pošto uključuje zatvorske kazne do 10 godina za one za koje se utvrdi da su druge naveli na konverziju “prisilnim” metodima kao što je brak, a jedna od predviđenih kazni je i uskraćivanje vladinih beneficija onima koji pređu iz jedne religije u drugu.
Svaka takva odluka će biti pomno istražena, a oni koji izaberu da promene religiju će morati najmanje dva meseca ranije da obaveste zvaničnike, koji će istražiti razloge konverzije pre nego što izdaju odobrenje za nju.
Hrišćanski lideri su zabrinuti da će novi zakon ohrabriti hinduističke radikale da dodatno targetiraju zajednicu, ističući da se manjinske zajednice već osećaju ugroženima. “Kada zakon bude usvojen, očekuje nas još napada i još poteškoća.
Stav i ponašanje vlasti doprinose tome da se ovi napadi tolerišu, a zato će se oni i nastaviti, što je veoma tužno”, rekao je arhiepiskop Bangalora Peter Makado.
Novi nacrt zakona je napravljen po uzoru na zakon uveden prošle godine u severnoj državi Utar Pradeš, gde je takođe BJP na vlasti. Tamo zakon targetira takozvani “ljubavni džihad”, popularnu teoriju zavere koju gaje hinduističkih desničari, po kojoj muslimanski muškarci primamljuju hindu žene na konverziju tako što im nude brak.
Državna policija u Utar Pradešu je do novembra registrovala preko sto slučajeva navodne prisilne konverzije. Kako prenosi Bi-Bi-Si, velečasni Vidžaješ Lala, generalni sekretar Evangelističke zajednice Indije (EFI) koja vodi 65.000 crkava u Indiji, kaže da je obrazac u Karnataki sličan onome što se događalo u Utar Pradešu pre nego što je zakon stupio na snagu. “Vlasti iznose lažne navode o konverziji i onda uvode zakon koji nije ustavan”, tvrdi on.
Religijska konverzija je kontroverzna tema u Indiji. Desničarske grupe već dugo optužuju hrišćanske misionare da prisiljavaju na konverziju siromašne Induse, nudeći im novac i druge vidove podrške kao mito, što oni poriču.
Tenzije često prerastaju u nasilje, kao što je bio slučaj 1999, kada je zabeležen niz napada na hrišćanske institutcije u istočnoj državi Orisa (poznatoj i kao Odiša), a zatim i užasna ubistva jednog australijskog misionara i njegova dva mlada sina dok su spavali.
Hrišćanski lideri u Karnataki kažu da su zabrinuti za budućnost, pošto su ranije napadi bili ograničeni na samo nekoliko delova države, a sada je u 21 od 31 distrikta prijavljen najmanje jedan nasilni incident.
Kako prenosi Hinudstan tajms, u izveštaju PUCL navodi se da je u nekim od 39 zabeleženih zločina mržnje protiv hrišćanske zajednice bilo slučajeva da su “policija i neki političari tajno sarađivali sa desničarskim organizacijama u sprovođenju napada”.
Ali Pravin Sud, generalni direktor policije u Karnataki, je odbacio ove optužbe. “Uvek smo nepristrasni u preduzimanju akcija protiv svakoga ko je umešan u takve aktivnosti, bez obzira na veru i kastu”, kaže on.
Kritičari dovode u pitanje legitimnost zakona protiv konverzije, ističući da po indijskom ustavu svako ima pravo da “propagira religiju”. Akar Patel, bivši izvršni direktor Amnesti internešenela Indija, ističe da je hrišćanima godinama unazad oduzimano pravo na slobodu veroispovesti i fundamnetalno pravo da propagiraju religiju i tvrdi da nije slučajnost što je broj napada porastao upravo u vreme dok se čeka usvajanje zakona protiv konverzije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.