HRT otvorila dopisništvo u Sarajevu 1Foto: HRT

Hrvatska radiotelevizija (HRT) nakon četiri godine ponovo je otvorila svoje dopisništvo u Sarajevu.

Svečanom otvaranju prisustvovali su najviši predstavnici vlasti u Bosni i Hercegovini na svim nivoima te predstavnici kulturnih, naučnih, obrazovnih ustanova i medija, a dopisništvo je otvorio glavni urednik Hrvatske radiotelevizije Kazimir Bačić.

„Kvalitetno izveštavanje o radu javnih i državnih ustanova te svim bitnim društvenim pitanjima, kao i međunarodnim odnosima, naročito sa susednim državama, važni su zadaci javnoga medijskog servisa. Zato Hrvatska radiotelevizija poslednje dve godine ponovo aktivno širi mrežu svojih dopisništava. Kao što smo pre desetak dana u Mostaru i obećali, danas s velikim zadovoljstvom otvaramo dopisništvo Hrvatske radiotelevizije i u glavnom gradu Bosne i Hercegovine”, izjavio je glavni urednik Hrvatske radiotelevizije Kazimir Bačić.

Istakao je da je Hrvatska radiotelevizija svesna važnosti bosanskohercegovačke metropole, pa je i otvaranje dopisništva u Sarajevu konkretan oblik skrbi za Hrvate u Bosni i Hercegovini koji, premda su jedan od tri konstitutivn naroda, još nemaju televiziju na materinskome, hrvatskom jeziku.

„Cilj nam neće biti samo izveštavanje o zbivanjima u Sarajevu i okolini. Hrvatska radiotelevizija, na primer, sa zanimanjem prati život i rad Hrvata u srednjoj Bosni, posebno u Lašvanskoj dolini, gde su se poslednjih godina nametnuli kao vodeći privrednici u Vitezu i drugim mestima. Podsticaćemo privrednu saradnju naših dveju država upravo prateći njihove uspehe, radovaćemo im se zajedno, a zahvaljujući nama za to će doznati i Hrvati iz celoga sveta”, dodao je Kazimir Bačić.

„Ovo je sjajna prilika da Hrvati u Bosni i Hercegovini, ali i Republici Hrvatskoj spoznaju kako, na primer, žive Hrvati u Kiseljaku, Lašvanskoj dolini, Posušju, Mostaru. Možda je i malo tužno što znamo što se događa na Bliskome istoku, a ne znamo kako živi naš narod u susjednoj prijateljskoj domovini”, istakao je, pozdravljajući otvaranje HRT-ova dopisništva u Sarajevu, državni sekretar u Središnjemu državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas.

Predsednik Federacije Bosne i Hercegovine Marinko Čavara istakao je kako Hrvati u Bosni i Hercegovini nemaju ni programa na maternjem jeziku, a s druge strane u Sarajevu ima bezbroj medija koji čine zaglušujuću buku. „Ovo dopisništvo zasigurno će doprineti da se malo stiša ta buka i da se bolje čuje glas onih koji su bez mogućnosti da kažu svoj glas i glas hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini”, istakao je Marinko Čavara.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari