Hrvatska verzija Vikipedije postala je perjanica rastućeg istorijskog revizionizma desnice, a primer je tekst o Jasenovcu u kojem se ovaj koncentracioni logor naziva „sabirnim logorom“.
Iako su se administratori još pre nekoliko godina nemušto izvlačili da je reč o sinonimu, to nije tačno, tvrdi Osservatorio Balcani e Caucaso, objašnjavajući da termin “sabirni logor“ u naučnoj literaturi ima sasvim drugo značenje.
Jedno od opravdanja administratora bilo je i da su Jasenovac „sabirnim logorom“ zvali i ustaše.
Tako su oni posegnuli za logikom ustaškog režima, koji je to u svom licemerju zvao sabirnim logorom.
Ovakvo licemerje se može uporediti jedino s preuzimanjem nacističke terminologije kako je slanje jevreja u logore smrti „deportacija na istok“.
No u poslednje vreme administratori Vikipedije krenuli su dodatno menjati istoriju logora Jasenovac.
Tako u tekstu o Jasenovcu sada stoji da je bio i “radni logor“, što je eufemizam koji zagovara hrvatska ekstremna desnica. Ta je oznaka u javni prostor ušla putem novoizdate knjige samoprozvanog stručnjaka Igora Vukića, sekretara opskurnog udruženja, Društv< za istraživanje trostrukog logora Jasenovac.
To društvo, kako piše index.hr, okuplja istoričare, novinare, publiciste i samoprozvane stručnjake, bez istorijskog obrazovanja, u pokušaju istorijske revizije logora Jasenovac.
To društvo nastoji da utvrdi suludu tezu kako ustaški režim nije bio rasistički, kako u Jasenovcu ljudi nisu završavali zbog njihovog etničkog i drugog porekla i kako je to bio običan radni i kažnjenički logor za protivnike ustaške države.
Prema njihovim tezama, u tom logoru je za vreme ustaške vlasti umrlo oko 1.500 ljudi, i to uglavnom od bolesti i sličnih razloga, dok je on u posleratnom periodu do 1951. godine postao logor smrti za Hrvate.
Vukićeva nedavno objavljena knjiga „Radni logor Jasenovac“ dobila je najavu na javnoj televiziji i pohvalnu kritiku u najprodavanijim dnevnim novinama, Večernjem listu, uprkos brojnim ozbiljnim greškama, kako su ukazali profesionalni istoričari.
Isto tako, važnu ulogu dodelila joj je i hrvatska verzija Vikipedije, koja navodi Vukićeve zaključke.
Tako članak umanjuje zločine počinjene u logoru i pruža istaknuto mesto revizionističkim teorijama o komunističkom logoru Jasenovac.
Na tragu Vukićevih navoda, članak osporava većinu poznate naučne građe o logoru, kao i naučno utvrđen poimenični popis žrtava logora.
U tekstu Vikipedije naučno utvrđen< saznanja o logoru samo se sporadično spominju, a članak služi za umanjivanje zločina koji su tamo počinjeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.