Humanitarna drama potresa Venecuelu 1Foto/ EPA Schneyder Mendoza

Kolumbija i Brazil pooštravaju kontrolu na granicama pošto su ekonomska kriza i nedostatak hrane u Venecueli izazvali masovne prilive očajnih migranata.

Vlada Brazila je saopštila da će poslati dodatne odrede vojnika koji će patrolirati duž pogranične oblasti i početi sa izmeštanjem nekoliko hiljada venecuelanskih izbeglica, koje su preplavile to područje i kreću se ka gradovima u unutrašnjosti zemlje.

„Ovo je prava humanitarna drama. Glad i nedostatak poslova i lekova su naterali Venecuelance da napuštaju svoju zemlju. Mi smo tu da pružimo pomoć i da ojačamo granice“, rekao je brazilski ministar odbrane Raul Jungman novinarima nakon posete gradu Boa Vista, koji se nalazi na severu zemlje, na granici sa Venecuelom.

Tokom posete Kukuti, gradu koji je glavni prihvatni centar za migrante na istočnoj granici sa Venecuelom, kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos je najavio mere koje će Venecuelancima znatno otežati ilegalan prelazak granice i ostanak neprijavljenih migranata u zemlji. Osim toga, on je rasporedio dodatnih 3.000 čuvara u pograničnim područjima.

„Kolumbija se nikada do sada nije suočila sa situacijom kao što je ova“, rekao je Santos i dodao da smatra da je za to kriv venecuelanski predsednik Nikolas Maduro, čija je politika izazvala nedostatak hrane, hiperinflaciju i kolaps valute. Mnogi Venecuelanci sada zarađuju platu u vrednosti od desetak evra mesečno i veoma teško dolaze do osnovnih namirnica kao što su hleb i mleko. „Želim ponovo da poručim predsedniku Maduru da je ovo rezultat njegove politike i toga što odbija da prihvati humanitarnu pomoć koju nije ponudila samo Kolumbija već i međunarodna zajednica“, rekao je Santos.

Dok se bore da stignu do Kukute, umorni i gladni Venecuelanci često prodaju sve što poseduju, uključujući venčano prstenje pa čak i svoju kosu, kako bi kupili hranu, prenosi Gardijan. Neki ostaju u privremenim skloništima ili na klupama u parkovima i oslanjaju se na narodne kuhinje koje organizuju crkve. Tokom druge polovine prošle godine broj Venecuelanaca koji beže u Kolumbiju je skočio na 62 odsto, odnosno na oko 550.000 ljudi. Prema nezvaničnim procenama, preko milion ljudi je prebeglo u Kolumbiju od kada je u Venecueli 2015. počela ekonomska kriza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari