"Humanitarna misija" Melanije Tramp 1Foto: EPA-EFE JIM LO SCALZO

Melanija Tramp pozvala je obe strane političkog spektra SAD – republikance i demokrate da istupe zajedno kada je reč o reformi imigracione politike imajući u vidu to da opoziciona strana konstantno vrši pritisak za izmene kontroverzne politike aktuelne vlade.

Prva dama SAD izrazila je otvoreno protivljenje razdvajanju dece na granici sa Meksikom jer, kako je rekla, „mrzi da gleda decu odvojenu od svojih roditelja“, što je njena neočekivana javna reakcija koja se, prema navodima pojedinih medija, kosi sa politikom njenog supruga. Portparolka Melanije Tramp Stefani Grišam kazala je da je prva dama uverena da SAD treba da budu zemlja koja sprovodi zakon, ali i „vlada srcem“. „Gospođa Tramp se nada da će se obe strane udružiti kako bi se usvojila uspešna imigraciona reforma“.

NJujork tajms piše da je Melanija Tramp zapravo ponovila „pogrešne tvrdnje“ svog supruga prebacujući krivicu zbog razdvajanja dece na ranije administracije, kada su na vlasti bili predsednici iz Demokratske stranke.

Bivša prva dama Lora Buš oglasila se sličnom molbom, člankom u Vašington postu, gde je navela da je politika nulte tolerancije „surova“ i „nemoralna“. Ali za razliku od Melanije Tramp, Lora je svoj apel ka odgovornosti uperila ka Trampovoj administraciji, a ne „obe strane“. „Razlog za ova razdvajanja je politika nulte tolerancije prema njihovim roditeljima koji su okrivljeni za ilegalni prelazak naše granice“, napisala je Buš.

Intervencija Melanije Tramp usledila je nakon objavljivanja izveštaja o deci koja su „držana u magacinu u Teksasu pošto su odvojeni od svojih roditelja. U jednom magacinu bilo je dvadesetoro dece. O njihovim uslovima izvestili su mediji kratko pošto im je pogranična policija omogućila da tamo uđu. Međutim, Trampova sekretarka za unutrašnju bezbednost Kristjen Nilsen kritikovala je, kako je navela, „loše izveštavanje“ političara i medija.

Objašnjavajući svoju izjavu da „nema politike razdvajanja porodica na granici“, Melanija je na svom tviter nalogu napisala: „Ministarstvo unutrašnjih poslova veoma ozbiljno shvata svoju dužnost da zaštiti maloletnike u našem privremenom pritvoru od bandi, trgovaca ljudima, kriminala i zlostavljanja. Nastavili smo politiku iz prethodnih administracija, a dete ćemo odvojiti od roditelja jedino ako je u opasnosti.“

Melanija Tramp se navodno priključila kritičarima politike svog supruga među kojima su još i uticajni propovednik Frenklin Grejemm, koji je politiku na granici nazvao „sramnom“, te bivši direktor za komunikacije Bele kuće Entoni Skaramući, za koga ovo nije ni „hrišćanski ni američki“, kao i republikanski senator Lindzi Grejam, koji je kazao da bi predsednik Tramp mogao da zaustavi ovu politiku telefonskim pozivom. I odlazeći šef UN za ljudska prava Zeid Rad al Husein nazvao je odvajanja „beskrupuloznim“. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, od kada je, pre šest nedelja, politiku nulte tolerancije objavio generalni tužilac DŽef Sešns gotovo 2.000 dece je odvojeno od svojih roditelja.

Ne postoji nijedan zakon koji reguliše razdvajanja porodica. A politika Bele kuće je da maksimizira krivična gonjenja ljudi koji su uhvaćeni da ilegalno ulaze u SAD. To znači da je više odraslih uhapšeno iako je u toku suđenje te tako deca moraju biti odvojena od njih.

Prema pisanju Gardijana, Tramp se „zakačio“ za neistinitu tvrdnji i prebacuje krivicu na demokrate. On se više puta pozvao na demokratski zakon, a čini se da se to odnosi na onaj iz 2008. koji je potpisao republikanski predsednik DŽordž Buš. Usredsređen je na oslobađanje i pomoć deci koja dolaze do granice bez roditelja ili staratelja i ne poziva na razdvajanja porodica.

Prema pisanju NJujork tajmsa u vikend izdanju, glavni tvorac ove politike razdvajanja je Stiven Miler, isti onaj koji je napisao i zabranu za putovanja za većinski muslimanske zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari