Američki predsednik Donald Tramp zatražio je od Pekinga da „humano“ pristupi rešavanju sve nasilnije krize u Hongkongu kako bi Kina dobila trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Državama i nagovestio mogućnost sastanka sa kineskim kolegom Si Đinpingom.
„Milioni poslova se gube u Kini i drugim zemljama bez carina. Hiljade kompanija odlaze. Naravno, Kina želi da dobije (trgovinski) sporazum. Neka se najpre na human način pozabavi Honkongom. Uopšte ne sumnjam da predsednik Si želi da brzo i humano reši problem Hongkonga, on to može da učini“, napisao je Tramp na Tviteru, nagovestivši „privatni sastanak“ sa kineskim kolegom.
Tramp se umešao nakon što su se u javnosti pojavili snimci paravojnih formacija duž kineske granice sa Hongkongom, a zvanični mediji Komunističke partije upozorili da će „antikineske sile“ biti zaustavljene. Na satelitskim snimcima od ponedeljka se vide kineska paravojna vozila koja su se okupila oko stadiona u Šenženu, gradu duž granice sa Hongkongom, dok jučerašnji snimci prikazuju hiljade vojnika unutar stadiona.
U sredu, na zvaničnom ViČet profilu istočnog distrikta Narodnooslobodilačke vojske postavljena je slika vozila na stadionu i mapa na kojoj je označena udaljenost od aerodroma u Hongkongu, uz citate iz govora bivšeg kineskog lidera Deng Sjaopinga da „centralna vlada mora da interveniše“ u slučaju „nemira“ u Hong Kongu. Taj post je kasnije izbrisan.
Američki Stejt department je saopštio da je „veoma zabrinut“ zbog dešavanja na granici i pozvao Peking da ispuni svoje obaveze prema Hong Kongu i dopusti „visok stepen autonomije“ pod uslovima njegovog povratka pod kineski suverenitet 1997. Kineski državni mediji su izvestili da je mobilizacija izvršena zbog prethodno planiranih vojnih vežbi, sa sedištem u Šenženu i u Hong Kongu, kao i u više od deset gradova u kineskoj provinciji Guangdong u blizini.
Analitičari kažu da bi vojna intervencija imala katastrofalan uticaj i na Kinu i na Hong Kong. Ali pošto su masovni protesti ušli u treći mesec, upozorenja iz Pekinga su postala oštrija i zvaničnici su nagovestili da je vojna intervencija moguća. Kineski zvaničnici su proteste u Hong Kongu, u kojima sve učestalije dolazi do sukoba između demonstranata i policije, okarakterisali kao „terorizam“ i pokušaj da se sruši vlada.
U jučerašnjem broju lista Pipls dejli, zvaničnog glasila vladajuće kineske Komunističke partije, na naslovnoj strani se pojavio članak u kojem se kritikuju demonstranti koji su napali novinara državnog medija tokom napetih sukoba na aerodromu u Hong Kongu ove nedelje. U uvodniku ovog lista navodi se da je „1,4 milijarde Kineza ujedinjeno i da će sprečiti da bude nanesena bilo kakva šteta zemlji i njenom narodu“.
Uprkos upozorenjima iz Pekinga, demonstranti i rezidenti nastavljaju da se okupljaju širom grada. Demonstracije, u kojima učestvuju i prosvetni radnici i vlasnici kućnih ljubimaca i radnici u javnom prevozu, su planirane i za nastavak ove nedelje, kao i velika protestna šetnja najavljena za nedelju. Demonstranti već deset nedelja neumorno protestuju zahtevajući veće slobode u Hong Kongu, uključujući i proteste koji su paralizovali aerodrom u Hong Kongu, jedan od najprometnijih na svetu.
Peking je optužio zapadne zemlje, naročito SAD, da podstiču proteste. Kineski zvaničnici nisu pružili konkretne dokaze za navodnu međunarodnu umešanost ali u izveštajima državnih medija se često forsiraju takve priče. Dok su američki političari i zvaničnici izdavali saopštenja podrške protestima, Tramp je sve do najnovije objave na Tviteru bio neutralan, spominjući demonstracije kao „nerede“ i unutrašnju stvar Kine. On je u utorak rekao da je situacija u Hong Kongu „komplikovana“ ali da se nada da će sve biti rešeno „za slobodu“ i da niko neće nastradati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.