Dan žena je u Rusiji državni praznik od 1966. godine, ali se obeležavao decenijama pre toga. To je festival na kome Rusi odaju počast svim ženama u svom životu, od majki i sestara do učiteljica i koleginica, piše The Moscow Times.
Dok Ujedinjene nacije Međunarodni dan žena koriste za obeležavanje rodne ravnopravnosti i isticanje pitanja ženskih prava, ruski zvaničnici i javne ličnosti daju ovom prazniku drugačiji ton.
Najbolji poklon za ženu? Trudnoća
Vitalij Milonov, zamenik predsednika Komiteta za brigu o porodici Državne dume, bio je arhitekta zloglasnog ruskog zakona protiv širenja „gej propagande“. Takođe ima veoma čvrste stavove o tome šta žene čini srećnim.
„Zaista verujem da je najbolji poklon za ženu nova trudnoća“, rekao je on za radio stanicu Govorit Moskva.
Zakonodavac je takođe upozorio parove da ne piju previše tokom zajedničke romantične večeri kako bi izbegli „pijano začeće“. Umesto toga, muškarci bi trebalo da „budu muškarci“ ili, ako to ne uspe, da koriste cveće da zavedu svoju drugu polovinu.
Predsednik Vladimir Putin ponovio je stavove Milonova u svom obraćanju povodom Dana žena. „Najvažnija stvar za svaku ženu – bez obzira na to koju karijeru izabere i šta u njoj može da postigne – jeste porodica… i neumorna briga o deci“, rekao je predsednik Rusije.
Putin je već proglasio 2024. „godinom porodice“ i obećao da će primeniti nove mere za preokretanje niske stope nataliteta u Rusiji.
Muškarcima je gore od žena
Glavna urednica Raša Tudej Margarita Simonjan odlučila je da iskoristi Dan žena kako bi umesto toga istakla očekivanja koja se postavljaju muškarcima.
„Kada si muškarac, svi očekuju da budeš odgovoran“, rekla je ona, navodeći kako se od muškaraca očekuje da preuzmu liderske uloge kod kuće i na radnom mestu, kao i da budu dobri u krevetu i spremni da brane svoju domovinu.
„Kada si žena“, zaključila je, „niko to ne očekuje od tebe. Samo uradiš sve u tišini, a onda odeš da napraviš boršč“.
Donirajte za rat, a ne ljubav
Buketi cveća su klasičan poklon za Dan žena, a posebno su popularni lale, ruže i bagrem.
Ali Aleksandar Žukov, poslanik u gradskoj dumi Voronježa, ima druge ideje. On poziva stanovnike da doniraju za rat umesto da kupuju poklone ženama u njihovim životima.
„Poklonićemo cveće ženama posle naše pobede“, rekao je on.
Jogurt za udovice
Supruge i majke mobilisanih vojnika pojavile su se kao jedna od retkih grupa koje su protestovale protiv rata – ili barem zbog loših uslova sa kojima se suočavaju ruski vojnici – a da pritom nisu pretrpeli oštre udare vlasti.
Lokalni zvaničnici su ovaj dan iskoristili da javno odaju počast ovim rođacima. U Lipecku i Tuli udovice su dobile 10.000 rubalja (110 dolara).
U moskovskom gradu Balašiha, ženama je ponuđen posao peračica sudova i bolničarki u Rubin avijacionoj korporaciji, gde je mesečna plata od 42-47.000 rubalja (463-518 dolara) niža od regionalnog proseka od 79.000 rubalja (871 dolar).
Drugi pokloni su bili bizarniji. Vjačeslav Frank, gradonačelnik Barnaula u regionu Altaja, poklonio je majci troje dece aparat za pravljenje jogurta nakon što je njen muž ubijen.
Hvala ti, Putine, što si ženama otvorio sve mogućnosti
Predsednica Saveta Federacije Valentina Matvijenko iskoristila je svoj govor na Sveruskom ženskom forumu da zahvali Putinu što je ženama otvorio „sve mogućnosti“ u Rusiji.
Međutim, nisu sve mogućnosti otvorene za žene jer im ruski zakon zabranjuje da rade u desetinama karijera iz zdravstvenih razloga.
Feministički medij Kosa brzo je istakao da je stvarnost za žene u Putinovoj Rusiji često daleko manje ružičasta od slike koju je Matvijenkova naslikala.
U najneverovatnijem primeru, Rusija 2017. dekriminalizovala je slučajeve nasilja u porodici koji rezultiraju „malim povredama“ poput manjih modrica i površinskih rana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.