I Bugarska, uz Kosovo i Severnu Makedoniju, potpisala sporazum sa SAD o bezbednosti mreže 5G 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Bugarska je potpisala sporazum sa SAD o bezbednosti bežične mreže 5G koji treba da obezbedi da u tome ne učestvuju kineske kompanije.

Sporazum, nazvan „Čista mreža“, juče su sa SAD na ceremoniji u Skoplju potpisali Severna Makedonija i Kosovo.

Ambasada SAD u Sofiji navela je da se Bugarska „pridružuje sve većoj koaliciji zemalja i kompanija koje su se obavezale da će zaštititi svoje 5G mreže od nepouzdanih dobavljača“.

Američki državni podsekretar za ekonomski rast Kit Kreč (Keith Krach) rekao je na jučerašnjoj ceremoniji potpisivanja s Bugarskom da je sporazuma od ključne važnosti za državnu bezbednost, ekonomski prosperitet i stabilnost regiona.

Sporazum je deo nastojanja administracije predsednika SAD Donalda Trampa da iz postavljanja 5G mreže isključi tehnološkog giganta „Huavej“ i druge kineske firme.

Američki državni zvaničnici širom Evrope i sveta vode kampanju protiv uključivanja „Huaveja“ kojeg Vašington smatra pretnjom državnoj bezbednosti SAD i tvrdi da ta firma svoju tehnologiju koristi za špijuniranje za račun vlade Kine.

Peking to negira i tvrdi da Amerikanci vode kampanju protiv „Huaveja“ iz ekonomskih razloga.

Huavej: Naše isključivanje iz uvođenja 5G mreže ne povećava kibernetičku bezbednost

Kompanija „Huavej tehnolodžis“(Huawei Technologies) objavila je danas da potpisivanjem zajedničke deklaracije sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) o isključenju „Huaveja“ iz uvođenja 5G mreže, nijedna država neće ni na koji način povećati svoju kibernetičku bezbednost.

„Huawei Technologies, kao jedan od najvećih svetskih ponuđača ICT rešenja, otvoren je za razgovore sa svim Vladama i njihovim ekspertima, s obzirom da u svakoj zemlji posluje u skladu sa svim zakonskim regulativama. Potpisivanjem zajedničke deklaracije o isključenju kompanije Huawei iz uvođenja 5G mreže ni jedna država neće ni na koji način povećati svoju kibernetičku bezbednost“, navode u saopštenju.

Ističu da SAD do danas nisu iznele dokaze kojima bi potkrepili svoje optužbe da Huavej predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti.

„Kompanija Huavej nije imala ni jedan veći incident kibernetičke bezbednosti u više od 170 zemalja u kojima posluje. Kao i do sada, pozivamo na uspostavu najviših standarda kibernetičke bezbednosti koji su objektivni, nediskriminišući i u skladu sa pristupanjem EU“, naglašavaju u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari