I Han primetio strano mešanje u Makedoniji 1Foto: FoNet Nenad Đorđević

Evropskog komesara Johanesa Hana danas u Skoplju nestrpljivo očekuju svi, a susret sa njim traži i pokret „Za zajedničku Makedoniju“ koji već danima protestuje protiv takozvane Tiranske platforme i rešenja koja je u svom programu buduće vlade SDSM-DUI predstavio šef SDSM Zoran Zaev.

U intervjuu koji je pred dolazak u Skoplje dao za Dojče vele, Han je izneo nekoliko zanimljivih novina utoliko zanimljivijih što je Makedonija postala predmet širokog interesa medija u glavnim svetskim centrima. Njome se bave Fox news, omiljena televizija američkog predsednika Donalda Trampa, i Rusija 1, ruska državna televizija. Ne treba ni reći da prikazi ove dve televizije idu naruku pristalicama pokreta „Za zajedničku Makedoniju“ i dosta su fokusirani na negativnu ulogu američkog milijardera Džordža Sorosa.

U pomenutom intervjuu Han je rekao prvo, da će, bez obzira na buduću ulogu američke administracije u regionu Evropa preuzeti ključnu odgovornost, jer se, po njemu, na primeru Makedonije i Albanije već pokazalo da je pojačana odgovornost Evrope u regionu ne samo dobrodošla nego „ovo što sad radimo, trebalo je da radimo još pre mnogo godina“.

„Na to pozitivno gledaju i Amerikanci“, rekao je Han.

Ove tvrdnje Hana su u najmanju ruku čudne, budući da se ne stiče utisak da se makedonska kriza smiruje nego naprotiv.

Još zanimljivije od ove najave pojačane evropske odgovornosti i tvrdnji o dobrim iskustvima evropskog regionalnog angažovanja (koje se nikad ne zove mešanjem jer je Makedonija namerna u EU), Hanove su opaske da je mešanje albanskog premijera Edija Rame u pisanje Platforme albanskih političkih partija u Makedoniji bilo kontraproduktivno. U sasvim nepreciziranoj rečenici, Han je takođe ocenio da je interesantno ono što je nedavno prezentovao Zaev i dodao kako misli „da se time menjaju uslovi iz Okvirnog sporazuma, ali naravno ne želim o tome da govorim unapred“.

Ova izjava je u Skoplju izazvala neke nove nade, pa je vladajuća VMRO-DPMNE odmah izrazila očekivanje da se Han javno ogradi od Tiranske platforme koja je dospela u centar makedonske krize iako tu krizu ta platforma nije izazvala.

I ovde nije kraj novinama koje su u Skoplje stigle kao prethodnica evropskom komesaru za proširenje. Mnogo, mnogo oštrije nego o očitom albanskom mešanju u makedonske unutrašnje poslove, evropski komesar se izrazio o „pojačanom mešanju Rusije u makedonsku politiku“, koje Evropu ljuti jer doliva ulje na vatru postojeće makedonske nestabilnosti „koja je domaće proizvodnje“.

I najzad, Johanes Han je izneo da su se okolnosti u pregovorima oko imena Makedonije „u međuvremenu promenile“. On je odbio da precizira ovu tvrdnju, a intervju Slobodnoj Evropi istovremeno je dao Metju Nimic, američki posrednik u grčko-makedonskom sporu oko imena, ali sem zabrinutosti za stabilnost Makedonije on ni jednom rečju nije pomenuo bilo kakve promene u poslu kojim se već godinama neuspešno bavi.

U Platformi albanskih parlamentarnih stranaka jedna tačka je posvećena i imenu i ona traži da se taj spor, koji se inače smatra preprekom za učlanjenje Makedonije u NATO, reši „u skladu sa evropskim vrednostima i međunarodnim pravom“, da se u rešavanje spora uključi vlada Republike Makedonije, a u radnu grupu za direktne pregovore sa Grčkom da se uključe i Albanci.

Socijaldemokratski savez Makedonije podneo je pred vikend zahtev dosadašnjem predsedniku Sobranja Trajku Veljanovskom za nastavak konstitutivne sednice novoizabranog Sobranja sa namerom da se na toj sednici izabere predsednik makedonskog parlamenta koji bi po prvi put trebalo da bude Albanac. Mada je najjača albanska stranka DUI računala na to mesto, SDSM i DUI nemaju potreban 61 poslanički glas za izbor predsednika Sobranja, a DUI ne može sa sigurnošću da računa na glasove poslanika albanskog pokreta Besa i Alternative za Albance. Ali Ahmeti je najpre tražio da se obezbedi podrška VMRO-DPMNE za taj izbor, a prema najnovijim informacijama to je mesto ponuđeno lideru Alternative za Albance Zijadinu Seli, bivšem gradonačelniku Struge poznatom po radikalnim albanskim stavovima i zahtevima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari