Prvi put od 2015. Japan je upao u recesiju, piše Bi-Bi-Si, navodeći da finansijski danak krize virusa korona nastavlja da eskalira.
Treća ekonomija sveta beleži pad ekonomije od 3,4 odsto u prva tri meseca 2020. Posledice pandemije pustoše svetsku ekonomiju, pokazuju podaci iz više svetskih ekonomskih sila, a procenjeno je se da će šteta biti veća od 8,8 biliona dolara.
Nemačka je prošle nedelje takođe ušla u recesiju, a posledice restriktivnih mera uvedenih u cilju suzbijanja virusa osećaju i druge velike ekonomije.
Iako vlada u Japanu nije uvodila potpuno zatvaranje kao meru u suzbijanju virusa ipak je uvela vanredno stanje u aprilu koje je ozbiljno uticalo na lance snabdevanja i poslovanje u državi koja zavisi od trgovine.
Pad bruto društvenog proizvoda od 3,4 odsto za prva tri meseca 2020. praktično se nadovezao na pad od 6,4 odsto zabeležen tokom poslednje četvrtine 2019, čime je Japan gurnut u tehničku recesiju.
Potrošači u Japanu pogođeni su dvostrukim udarcem – virusom korona i povećanjem poreza na promet sa osam na 10 odsto još u oktobru. Iako je u Japanu ukinuto vanredno stanje u 39 od 47 prefektura ekonomski izgledi za sadašnji period su podjednako mračni.
Prema analizi Rojtersa očekivanja su da će japanska ekonomija u periodu od aprila do juna zabeležiti pad od 22 odsto što bi bio rekord.
Vlada u Tokiju objavila je paket ekonomskih stimulansa vredan neverovatnih jedan bilion dolara dok je Banka Japana proširila svoje stimulativne mere. Premijer Šinzo Abe obećao je drugi budžet krajem meseca za finansiranje novih mera potrošnje kako bi se ublažio ekonomski udar pandemije.
Ekonomski stručnjaci ocenjuju da se Japan suočava sa jedinstvenim izazovom jer ekonomija zemlje stagnira već decenijama u poređenju sa aktivnijim ekonomskim rivalima poput SAD i Kine.
Japan se takođe u velikoj meri oslanja na izvoz svoje robe i ima malu kontrolu nad potražnjom potrošača u drugim zemljama, što je pod jakim uticajem zastoja usled virusa korona.
Mnogi japanski brendovi poput automobilskih kompanija Tojota i Honda beleže pad prodaje širom sveta.
Turizam koji već dugo predstavlja jak oslonac privredi takođe je pogođen pandemijom koja ometa strane posete. Japan ima više od 16,000 potvrđenih slučajeva zaraze i oko 740 umrlih.
Kratkoročno stvari izgledaju sumorno za japansku ekonomiju, zajedno sa drugim velikim ekonomijama širom sveta.
Ali uprkos tome što je prva od tri najbolje svetske ekonomije zvanično upala u recesiju, čini se da zemlja zapravo deluje bolje, ili manje loše, od ostalih velikih ekonomija, piše Bi-Bi-Si.
Dok ekonomisti predviđaju ekonomski pad Japana na godišnjem nivou od 22 odsto u periodu od aprila do juna, oni takođe očekuju da bi SAD mogle da zabeleže pad od više od 25 odsto.
Godišnja stopa pada u prvom kvartalu od 3,4 odsto takođe se poredi sa 4,8 odsto koje su SAD pretrpele u prva tri meseca ove godine. Ovo je najoštriji pad za američku ekonomiju od perioda Velike depresije tridesetih godina prošlog veka.
Kina, druga najveća svetska ekonomija, beleži smanjenje privrednog rasta za 6,8 odsto u prva tri meseca 2020. u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Ni SAD ni Kina još nisu potvrdile da su u tehničkoj recesiji, odnosno, po definiciji, nemaju dva uzastopna kvartala negativnog rasta, iako većina ekonomista očekuje da će to biti slučaj u narednim mesecima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.