Nakon što je položio venac u memorijalnom centru u Hirošimi, na mestu gde je bio udar atomske bombe 1945, državni sekretar SAD DŽon Keri je izjavio da je njegova poseta japanskom gradu „žalostan“ podsetnik na potrebu da se ukloni nuklearno oružje. Keri je prvi američki državni sekretar koji je posetio grad i njegov memorijalni centar. U eksploziji atomske bombe koju je na Hirošimu 1945. bacio avion američkih vazduhoplovnih snaga poginulo je oko 140.000 ljudi, većina civili.
p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
„Ovo sve podseća na izuzetnu složenost izbora u ratu i onoga što rat čini ljudima, zajednicama, zemljama, svetu“, rekao je Keri i dodao da je reč o događaju „koji on lično nikada neće zaboraviti“. Keriju su se pridružili i šefovi diplomatija država G-7, koji su na pregovorima u Hirošimi. Oni su položili vence u memorijalnom centru i odali počast stradalima minutom ćutanja.
Nakon memorijalnog centra Mirovni park Hirošima, ministri su posetili Kupolu atomske bombe, gde je nuklearka eksplodirala, i obližnji muzej Hirošima, koji je pun ličnih priča o ljudima koji su poginuli. Američki bombarder B-29 „Enola Gej“ je 6. avgusta 1945. u osam ujutru bacio uranijumsku bombu, poznatu kao „Mali dečak“ na Hirošimu. Eksplodirala je 600 metara iznad današnje Kupole atomske bombe. U eksploziji je poginulo 70.000 ljudi, a do kraja godine je ukupno umrlo najmanje 140.000 ljudi zbog posledica radijacije ili su podlegli ranama.
Tri dana nakon Hirošime, atomska bomba je bačena na Nagasaki, te je Japan bio prisiljen na predaju, a Drugi svetski rat je okončan. Hirošimu je 2008. posetila predsednica Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi, ali su američke diplomate do sada uglavnom izbegavali posetu japanskom gradu. Mnogi u Sjedinjenim Državama smatraju da je bombardovanje dva grada bilo neophodno da bi se okončao rat, te ne žele da njihovi lideri preduzmu bilo kakve inicijative koje bi mogle da se protumače kao izvinjenje.
Keri je prethodno rekao da će se njegovom posetom „ponovo baciti svetlo na prošlost i odati počast stradalima“. On je, međutim, naglasio da se njegov dolazak u Hirošimu „tiče sadašnjosti i budućnosti“. Poseta državnog sekretara SAD usledila je usred napora za jačanje odnosa između SAD i Japana, naročito u trenutku kada „raste zabrinutost zbog dominacije Kine u teritorijalnim sporovima u Aziji, što pogađa Japan i druge američke saveznike“, navodi Bi-Bi-Si. Američki predsednik Barak Obama će u maju prisustvovati samitu lidera država G-7 u Japanu. Kako se navodi, postoji mogućnost da tom prilikom poseti i Hirošimu. Ako do toga dođe, to će biti prva poseta jednog američkog predsednika na funkciji Hirošimi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.