Ilon Mask Tajmova ličnost godine 1Foto: EPA-EFE/ BRITTA PEDERSEN POOL

Ovogodišnji dobitnik prestižne titule „Ličnost godine“ (Person of the year) američkog časopisa Tajm (TIME) je Ilon Mask, saopštili su iz ovog lista.

Jedan od najpoznatijih američkih časopisa Tajm (TIME) svake godine, još od 1927. godine, objavljuje ko je „Ličnost godine“ (Person of the year) u decembru mesecu.

Ilon Riv Mask je južnoafričko-američki preduzetnik i inženjer. Osnivač je, direktor i glavni inženjer/dizajner kompanije „Spejs eks“, saosnivač, direktor i dizajner proizvoda u kompaniji Tesla, saosnivač i direktor Neuralinka i saosnivač Pejpala.

Ličnost godine bira glavni urednik ovog nedeljnika, a kriterijume je definisao prvi izdavač Henri Lus.

– Biraju se čovek ili osobe koje su više od drugih uticali na vesti i na naše živote, bilo u dobrom ili lošem smislu.

Do 1999. titula se zvanično zvala „Muškarac godine“ ili „Žena godine“ (Man of the Year, Woman of the Year).

Uprkos imenu i tome što je titula prvobitno dodeljivana ljudima, od 1927. godine do danas urednici su birali i parove, grupe, pokrete, ideje, mesta, pa čak i mašine poput personalnog računara, koji je bio „Mašina godine“ (Machine of the Year) 1982.

Američki pilot Čarls Lindberg, prvi čovek u istoriji koji je sam preleteo Atlantik, bio je ličnost godine 1927. godine kada je tradicija započeta.

Od tada je svaki predsednik Sjedinjenih Američkih Država bio izabran barem jednom, izuzev Kalvina Kulidža koji je bio predsednik u vreme kada je titula uvedena, Herberta Huvera koji je obavljao tu funkciju nakon njega i Džeralda Forda.

Jedini kome je dodeljeno ovo zvanje pre nego što je izabran za predsednika jeste Dvajt D. Ajzenhauer 1944, osam godina pre nego što je došao na vlast. Potom je ponovo proglašen za ličnost godine 1959. dok je bio predsednik.

Frenklin D. Ruzvelt je jedina osoba koja je odabrana tri puta, prvo kao predsednički kandidat 1932, a kasnije i kao aktuelni predsednik 1934. i 1941.

Ovo zvanje ponele su i pojedine negativne ličnosti, poput Adolfa Hitlera 1938, te je zbog toga tokom godina bilo dosta kontroverzi oko izbora.

Još jedan kontroverzan izbor bio je „Vi“ (You) iz 2006. godine. Urednici su na ovaj način hteli da odaju počast svim ljudima koji „anonimno unapređuju informatičko doba korišćenjem interneta (preko raznih blogova, Fejsbuka, Majspejsa, Jutjuba i Vikipedije)“.

Ilon Mask Tajmova ličnost godine 2
Foto: Wikipedia

Ličnost godine bili su i Mahatma Gandi 1930, vojvotkinja od Vindzora Volis Simpson 1936 (prva žena), Josif Staljin 1939. i 1942, kraljica Velike Britanije Elizabeta II 1952, Konrad Adenauer 1953, Nikita Hruščov 1957 i Šarl de Gol 1958.

Takođe su ovu titulu dobili i Martin Luter King 1963, Anvar Sadat 1977, Ajatolah Homeini 1979, Mihail Gorbačov 1987, papa Jovan Pavle II 1994, Vladimir Putin 2007, Mark Zakerberg 2010, Angela Merkel 2015, Donald Tramp 2016. godine i mnogi drugi.

Godine 1960. za ličnosti godine proglašena je i prva grupa, odnosno 15 američkih naučnika, zatim 1968. godine i astronauti Apola 8, a narednih godina i druge grupe poput „Uzbunjivača“ (The Whistleblowers) 2002, američke vojske 2003, a i zatim „Dobri Samarićani“ (The Good Samaritans) 2005 itd.

Mihail Gorbačov je nakon 1987. izabran i 1989. godine kada mu je dodeljena specijalna titula „Ličnost decenije“ (Man of the Decade).

Pored njega, specijalne titule dobili su i Vinston Čerčil, koji je 1949. izabran za „Ličnost pola veka“ (Man of the Half-Century), kao i Albert Ajnštajn koji je odabran 1999. za „Ličnost veka“ (Person of the Century).

Još jedan zanimljiv primer kada urednici nisu izabrali čoveka, pored personalnog računara, jeste „ugrožena Zemlja“ (The Endangered Earth) koja je odabrana kao „Planeta godine“ (Planet of the Year) 1988.

Ekološka aktivistkinja Greta Tunberg postala je najmlađa osoba koja je dobila ovu titulu 2019. kada je imala 16 godina.

Američki predsednik Džo Bajden i prva žena potpredsednica SAD-a Kamala Haris proglašeni su za ličnosti godine 2020.

Tekst je deo projekta koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari