Dok se demokrate i republikanci prepucavaju oko toga kada bi mogla početi procedura impičmenta u Senatu te kako će ona biti izvedena, predsednik Donald Tramp traži hitno „suđenje“ u ovom domu Kongresa SAD.
Kako pišu američki mediji, Tramp je izrazio želju da proces bude kao rijaliti TV emisija prilagođena teoretičarima zavere i njegovim „superfanovima“.
Predstavnički dom je izglasao smenu Trampa na osnovu optužbi da je zloupotrebio položaj i vršio opstrukciju Kongresa. Međutim, demokrate odbijaju da pokrenu proceduru u Senatu pod obrazloženjem da Senat, koji je pod kontrolom republikanaca, odbija da pozove svedoke te da samim tim neće održati pošteno „suđenje“.
Procenat republikanaca, njih 53 od ukupno 100 članova Senata, sugeriše da će Tramp izvesno biti oslobođen optužbi, jer bi za njegovu smenu trebalo da dve trećine poslanika izglasa tu odluku, a teško je očekivati da će republikanci okrenuti leđa predsedniku.
Dosadašnja procedura impičmenta bila je u potpunosti podeljena po partijskim osnovama, navode analitičari. U nizu tvitova, američki lider je optužio demokrate da ne žele suđenje jer je njihov slučaj „toliko loš“. „Dakle, pošto mi demokrate nisu omogućile adekvatan proces u Predstavničkom domu, ni advokate, ni svedoke, ništa, oni sada žele da kažu Senatu kako da sprovodi suđenje. Zapravo, oni imaju nula dokaza za ništa. Oni ne žele da se pojave. Želim odmah suđenje! “
Da bi se ceo slučaj iz Predstavničkog doma prebacio na Senat sva dokumentacija u vezi sa impičmentom mora biti preneta u viši dom Kongresa. Ali predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi to ne želi sve dok demokratama ne budu prihvatljiva pravila suđenja u Senatu.
Republikanski lider u Senatu Mič Mekonel, odrediće uslove procesa, a demokrate žele da on pruži detalje o tome koji će svedoci i koja svedočenja biti dozvoljena, što Mekonel odbija .“Ostajemo u zastoju“, rekao je Mekonel nakon kratkog sastanka sa liderom manjinskih demokrata u Senatu Čakom Šumerom.
Za Mekonela je proces impičmenta „isuviše brz, najneutemeljeniji i najnepravedniji“ u istoriji, što unapred signalizira, ukazuju američki mediji, na neku vrstu partijske netrpeljivosti koja će dominirati kada procedura započne.
Demokrate se nadaju da će odlaganjem uticati ne samo na javno mnjenje, već će doprineti da suđenje bude potpunije i eventualno sprečiti da Tramp – treći američki predsednik čija je smena izglasana u Predstavničkom domu – dobije oslobađajuću presudu.
Demokrate žele da na suđenju u Senatu za svedoke izvedu najmanje četiri sadašnja i bivša pomoćnika Bele kuće upućena u aferu sa Ukrajinom. Predsednik Tramp se tereti da je uskratio 400 miliona dolara vojne pomoći Ukrajini koje je Kongres bio izdvojio i sastanak u Beloj kući za novog ukrajinskog predsednika, sve dok Ukrajina ne istraži potencijalno kompromitujuće dokaze o Džozefu i Hanteru Bajdenu.
Hanter je radio za ukrajinsku kompaniju kada je njegov otac bio potpredsednik SAD.
Demokrate kažu da ovo predstavlja zloupotrebu predsedničkih ovlašćenja, korišćenje funkcije za ličnu političku korist, a na štetu nacionalne bezbednosti.
Tramp je optužen i za opstruisanje Kongresa odbijanjem saradnje u istrazi. Teroretski, suđenje bi moglo da rezultira smenom Trampa, piše Gardijan, ali je ovaj ishod najmanje izvestan s obzirom na to da su republikanski senatori ujedinjeni u odbrani Trampa, a lider većine Mekonel obećao je da će raditi u potpunoj koordinaciji sa Belom kućom na Trampovoj odbrani.
„Ako Senat blagoslovi ovaj istorijski prizeman potez, pozivaćemo na impičment protiv svakog budućeg predsednika“, rekao je Mekonel. Ranije je izjavio: „Ja nisam nepristrasni porotnik“.
„I pored očigledno nedoličnog ponašanja predsednika, za senatske republikance sve se svodi upravo na politiku“, smatra Elliot Villijams, bivši zvaničnik i direktor odeljenja za pravosuđe iz kompanije Raben Group, firme za odnose sa javnošću i strateške komunikacije, prenosi Gardijan. Kako kaže Vilijams, „predsednik je neizmerno popularan kod republikanskih glasača i pokazao je da je voljan da objavi rat svakom republikancu koji izađe van linije. To će u velikoj meri uticati na ponašanje republikanskih senatora i to je nažalost tako“.
Očekuje se da će početkom sledeće godine 100 senatora položiti zakletvu uoči sudskog procesa protiv Trampa. Oni će izgovoriti: „Svečano se zaklinjem da ću u svemu što se odnosi na suđenje u procesu impičmenta protiv Trampa biti nepristrasan i pravedan i raditi u skladu sa Ustavom i zakonima“.
Politički i pravni analitičari upozoravaju da procedura u Senatu neće ići tako glatko kao što bi Mekonel želeo.
Prema senatskim pravilima, jednostavna većina od 51 glasa bila bi dovoljna da se spreči brzo odbacivanje slučaja i da se obore Mekonelove preferencije o svemu, od pozivanja svedoka do izvođenja dokaza.
Dalju nesigurnost unosi uloga predsednika Vrhovnog suda SAD Džona Robertsa, čije je prisustvo na suđenju propisano ustavom, ali čija se stvarna uloga u velikoj meri svodi na njegovo lično nahođenje, piše Gardijan. „Pravila nam daju mnoštvo konkretnih scenskih uputstava o tome šta bi neki akteri trebalo da izgovaraju, zakletvi koju polažu i u koje doba dana bi trebalo da se dogode određeni događaji“, kaže Hilari Hard, doktorantkinja na Harvardu.
Opasnost za republikance leži u potencijalnoj političkoj ceni koju treba platiti zbog odbacivanja optužbi protiv Trampa – i u mogućnosti da bi mala, odmetnička frakcija od četiri republikanska senatora mogla odlučiti da sputa Mekonela, zaključuje Hard.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.