Indija je optužila Kinu za „militarizaciju Tajvanskog moreuza“ u okviru verbalnog rata koji je eskalirao, a za koji je okidač bio kineski vojni brod koji se usidrio u spornoj luci u Šri Lanci.
Optužba koja je iznesena u saopštenju indijske visoke komisije na Šri Lanci predstavlja jednu od retkih intervencija kada je reč o pitanjima u moreuzima dok se Indija bori s tenzijama na sopstvenoj granici s Kinom.
Kinesko vojno plovilo za istraživanje se ranije ovog meseca na nedelju dana usidrilo u luci Hambantota na Šri Lanci. Analitičari kažu, piše Gardijan, da je Juan Vang 5 jedan iz grupe kineskih brodova kojima upravlja kineska Narodna oslobodilačka vojska, a koji nadziru lansiranje satelita, raketa i međukontinentalnih balističkih projektila.
Pristajanje Juan Vanga 5 u luci je odlagano nekoliko dana nakon što se usprotivila Indija usred strahova da Peking namerava da iskoristi luku kao vojnu bazu.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da plovilo sprovodi pomorsko istraživanje u skladu s međunarodnim zakonom i praksom, te da neće uticati na „bezbednosne i ekonomske interese bilo koje zemlje“.
Juan Vang 5 je otišao pre nedelju dana, ali je kineska ambasada u Šri Lanci tokom vikenda optužila Indiju da koristi pitanja bezbednosti da bi izvela „de fakto temeljno mešanje u suverenitet i nezavisnost Šri Lanke“.
Indijska visoka komisija u Kolombu je u subotu saopštila da je Šri Lanci „potrebna podrška, ne neželjeni pritisak ili nepotrebni sporovi koji će služiti agendi druge zemlje“.
Takođe se osvrnula na „agende vođene dugovima“, što je, kako se navodi, očita aluzija na kinesko finansiranje luke Hambantota, koja se često dovodi u vezu sa optužbama za kinesku diplomatsku „zamku dužničkog ropstva“.
Šri Lanka trenutno nastoji da izađe iz do sada najgore ekonomske krize i balansira između konkurentnih uticaja Indije i Kine, pri čemu su joj, kako tvrde analitičare, obe zemlje potrebne. Dugovi Kini čine oko deset odsto ukupnog stranog duga zemlje. Međutim, od ove godine je i Indija pozajmila Šri Lanci oko 3,8 milijardi dolara da bi joj pomogla da prevaziđe ekonomsku krizu.
Brod se usidrio u Hambantoti samo nedelju dana nakon što je Kina završila opsežne vojne vežbe oko Tajvana, reagujući na posetu predsednice Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi.
Od kada su vežbe završene kineska vojska je nastavila sa pojačanom aktivnošću, što su analitičari ocenili kao zabrinjavajuću „novu normalu“.
U vreme kada su SAD i drugi saveznici osudili vežbe, piše Gardijan, indijska vlada je izdala blaže saopštenje u kojem je navela da je „zabrinuta zbog nedavnih događaja“.
„Apelujemo na uzdržanost, izbegavanje unilateralnog delovanja u cilju izmene statusa kvo, deeskalaciju tenzija i ulaganje napora da se održi mir i stabilnost u regionu“, rekao je portparol indijskog ministarstva spoljnih poslova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.