Indija optužuje Kinu za kidnapovanje civila 1Foto: EPA-EFE FAROOQ KHAN

Tenzije između Nju Delhija i Pekinga se produbljuju usred navoda da su kineski vojnici prošle nedelje u pograničnoj državi kidnapovali petoro indijskih civila.

Te navode je prvi objavio 5. septembra na Tviteru indijski zakonodavac iz države Arunačal Pradeš. Jedan ministar iz indijskog kabineta je kasnije rekao da je kineskoj vojsci poslata „poruka preko direktne telefonske veze“.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine je saopštilo da „nema detaljne informacije za objavu“ o incidentu.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zao Liđijan je dodao da Peking nikada „nije priznao tzv. ‘Arunačal Pradeš’ koji je kineski južni tibetanski region“. „Još nemamo detaljne informacije za objavu o pitanju u vezi s porukom koju je indijska vojska poslala Narodnoj oslobodilačkoj vojsci (PLA) o petoro nestalih Indijaca u regionu“, rekao je.

Zakonodavac iz Arunačal Pradeša Tapir Gao je ranije tvitovao da je do navodne otmice došlo 3. septembra u blizini granice. Nije dao detaljnije informacije.

Kada je jedan novinar pitao ministra kabineta Kirena Riđiđua za navode s Tvitera, rekao je da indijska vojska čeka da se javi kineska.

Kako podseća Bi-Bi-Si, tvrdnje o otmici su usledile u trenutku kada inače rastu tenzije između suseda. Indija je u avgustu dva puta za nedelju dana optužila Kinu da podstiče vojne tenzije na granici. Peking je oba puta negirao navode.

Indijski ministar odbrane Radžnat Sing sastao se sa svojim kineskim kolegom Vejom Fengeom u Moskvi 5. septembra, ali, kako piše Bi-Bi-Si, ono što je trebalo da služi smirivanju tenzija se pretvorilo u verbalni rat.

Kina je saopštila da je mrtva tačka do koje je došla situacija sa spornom granicom „u potpunosti“ greška Indije, te da ona neće izgubiti „ni pedalj svoje teritorije“.

Indija je optužila Kineze za „gomilanje velikog broja vojnika, agresivno ponašanje i pokušaje da unilateralno promeni status kvo“.

Iako nije bilo novog nasilja, bilo je manjih okršaja, a analitičari situaciju na granici od juna opisuju kao promenljivu. U sukobima u junu stradalo je 20 indijskih vojnika. Bilo je i nepotvrđenih navoda o gubicima na kineskoj strani.

Dve zemlje se redovno međusobno optužuju za podsticanje sukoba u himalajskom regionu Ladahu prelaženjem granice, loše označene linije koja prolazi kroz nepristupačan teren.

Uprkos tome što je održano nekoliko rundi vojnih i diplomatskih pregovora, susedi koji poseduju nuklearno oružje nisu uspeli da reše granične sporove.

Mediji su izveštavali u junu da je došlo do sukoba vojnika na grebenima visine gotovo 4.300 metara na strmom terenu, pri čemu su pojedini indijski vojnici upali u brzu reku Gavan na temperaturi ispod nultog podeoka.

Pored 20 stradalih vojnika još je 76 bilo ranjeno, a Kina nije objavila ništa o gubicima na svojoj strani. Do sukoba je došlo bez vatrenog oružja jer je sporazumom iz 1996. zabranjeno korišćenje pištolja i eksploziva u ovom području.

Linija stvarne kontrole, kako je poznata sporna granica između dve zemlje, loše je označena. Zbog prisustva reka, jezera i snežnih nanosa linija može da se pomera.

Vojnici na obe strane, inače pripadnici dve najveće vojske na svetu, na mnogo tačaka se sreću oči u oči. Indija optužuje Kinu za slanje više hiljada vojnika u dolinu Galvan u Ladahu i kaže da je Kina okupirala 38.000 kvadratnih kilometara njene teritorije. Granični sporovi nisu rešeni u nekoliko rundi pregovora u poslednje tri decenije.

Dve zemlje su do sada bile u samo jednom ratu, i to 1962. kada je Indija pretrpela poraz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari