Izabrani predsednik Sjedinjenih Država Džozef Bajden nominovaće pripadnicu domorodačkog naroda Amerike za sekretarku za unutrašnje poslove u novoj administraciji koja će biti zadužena i za upravljanje javnim zemljištem.
Ukoliko ova nominacija bude potvrđena, članica Kongresa Deb Haland biće prva pripadnica domorodačkog stanovništva koja će igrati jednu od ključnih uloga u američkoj politici i prva Indijanka u kabinetu vlade.
Grupe za prava domorodačkog stanovništva i progresivne demokrate insistirale su na nominaciji ove poslanice iz Novog Meksika.
„Bila bi mi čast da poguram klimatsku agendu Bajden-Haris (Kamala Haris, izabrana potpredsednica vlade) napred, da pomognem u popravljanju vladinih odnosa sa plemenima koje je Trampova administracija uništila i da služim kao prva u istoriji sekretarka indijanskog porekla u kabinetu“, rekla je Haland za Njujork tajms.
Haland (60) je pripadnica plemena Laguna Pueblo i ušla je u istoriju kao jedna od prve dve indijanske žene ikada izabrane u Kongres 2018.
Predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi opisala je Haland „kao jednu od najcenjenijih članica Kongresa“.
Koleginica Halandove, demokratska poslanica Aleksandrija Okasio-Kortez pohvalila je nominaciju kao „istorijsku na više nivoa“.
„Ona će biti posvećena klimi i pravdi, a istorijska težina postojanja domorodačke žene u vladi zadužene za federalna zemljišta je ogromna.“
Kao sekretar za unutrašnje poslove, Haland bi igrala ključnu ulogu u sprovođenju administrativnih politika za zaštitu životne sredine.
To podrazumeva obećanje da će se savezna vlada „udaljiti od fosilnih goriva“.
Država iz koje potiče Haland, Novi Meksiko, deo je američke klimatske alijanse i već je postavila svoje smele klimatske ciljeve, piše Bi-Bi-Si.
Haland, takođe, ima dvogodišnje iskustvo u Odboru za prirodne resurse Predstavničkog doma.
Nadgledala bi 500 miliona hektara zemljišta, 62 nacionalna parka i radila sa 1,9 miliona autohtonih Amerikanaca iz 574 savezno priznatih plemena.
Sekretar za unutrašnje poslove takođe rukovodi Biroom povereničkih fondova, koji se bavi finansijama domorodačkih Amerikanaca, i Biroom za indijansko obrazovanje.
Njeno imenovanje imalo bi pravi kulturni značaj, ocenjuje se, jer je odeljenje za unutrašnje poslove u istoriji često dolazilo u sukob sa indijanskim grupama.
Recimo, mnoge nacionalne parkove, poput Jeloustona, podsećaju američki mediji, američka vlada je „odsekla“ iz domorodačke zemlje.
U reakcijama domorodačkog stanovništva preovladava zadovoljstvo.
„Ovakav proboj je zaista velika stvar. Biće neverovatno da moje ćerke i moj sin vide nekoga poput Deb na ovako važnom položaju“, kaže Džordan Danijel (32), iz Južne Dakote.
Haland, podsećaju, pobrinula se i da domoroci ne budu izostavljeni iz paketa pomoći protiv kovida 19.
Odbio funkciju zbog pandemije
Gradonačelnik Los Anđelesa Erik Garseti, koji je spominjan kao mogući kandidat za ministra saobraćaja u novoj administraciji nije prihvatio tu ponudu zbog, kako se navodi, pandemije kovida 19.
Garseti je kazao da sa sve većim brojem novozaraženih u Los Anđelesu nije vreme da napušta taj grad. On se nalazi u karantinu pošto je njegova ćerka testirana pozitivno. „Očekujemo da ćemo imati više preminulih nego što imamo prostora za njih“, rekao je gradonačelnik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.