Indijanska plemena, koja su pretrpela najteže posledice epidemije opoida u Sjedinjenim Državama, dobiće odštetu od skoro 600 miliona dolara od farmaceutske kompanije Džonson&Džonson i tri najveća distributera lekova u zemlji.
Kako prenosi Si-En-En, prema dogovoru o sudskom poravnanju Džonson&Džonson će plemenskim zajednicama isplatiti 150 miliona dolara tokom naredne dve godine, dok će im distributeri AmerisorsBergen korp, Mekeson korp i Kardinal helt inc tokom sedam godina isplatiti oko 440 miliona.
“Američki Indijanci su pretrpeli najveću stopu predoziranja opoidima. S obzirom na to, novac koji je zahvaljujući sudskom poravnanju dodeljen plemenima biće od ključnog značaja za lečenje zavisnosti”, naveo je Daglas Jankton, predstavnik plemena Spirit lejk iz Severne Dakote, u saopštenju koje su objavili advokati.
Kako se dodaje u saopštenju, plemenske uprave su morale veliki deo svojih fondova da namene pokrivanju troškova epidemije opoida, “uključujući povećane troškove za zdravstvenu negu, socijalne službe, brigu o deci i druge državne službe”.
“Ovo je istorijska nagodba koja predstavlja mali ali važan korak ka rešavanju smrtonosne epidemije koja je opustošila plemenske zajednice. Istorijska je zato što napokon plemena i države stoje rame uz rame u rešavanju masovnih katastrofa”, rekao je Lojd Miler, jedan od advokata koji su predstavljali plemenske zajednice.
Očekuje se da će oko 15 odsto novca otići na troškove suđenja, ali najveći deo će biti usmeren na lečenje zavisnosti i programe prevencije koje će nadgledati plemenski zdravstveni stručnjaci.
Ovim poravnanjem nećemo u potpunosti rešiti krizu opoida, ali će biti obezbeđeni ključni resusrsi koji će plemenskim zajednicama pomoći u rešavanju ovog problema”, kaže Stiven Skikos, još jedan od advokata predstavnika plemena.
Broj smrtnih slučajeva izazvanih predoziranjem opoidoma je u porastu širom zemlje, ali ovaj problem je neproporcionalno veliki među Indijancima i domorocima sa Aljaske. Tužitelji u sudskom slučaju bili su predstavnici preko 400 plemena koji tvrde da su kompanije koje proizvode i distribuiraju lekove na bazi opijata odgovorni za opoidsku krizu u njihovim zajednicama.
Kako navodi Ej-Bi-Si njuz, advokati kažu da će svih 574 priznatih plemena imati pravo da dobiju deo novca od odštete, bez obzira na to da li su kao tužitelji učestvovali u sudskom postupku. U kompaniji Džonson&Džonson tvrde da to što su pristali na poravnanje ne znači priznanje odgovornosti.
“Postupci kompanije povezani sa reklamiranjem i promocijom opoidnih lekova na recept bili su adekvatni i odgovorni. Ovi lekovi su činili manje od jedan odsto od ukupnog broja recepata za opoide u SAD od kada su se pojavili na tržištu”, navodi se u saopštenju ove kompanije.
Iako čine svega nešto više od jedan odsto populacije, stopa smrtnosti od predoziranja kod
Indijanaca je iznad nacionalnog proseka a tokom protekle decenije se beleži dodatni porast, prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti. U celim SAD opoidi su vodeći uzrok smrti od predoziranja drogom.
Prošle godine je zabeležen rekordno visok nivo smrtnosti od predoziranja – preko 100.000 ljudi je umrlo od aprila 2020. do aprila 2021, što je za 28,5 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, a broj smrtnih slučajeva sa ovim uzrokom se gotovo udvostručio tokom proteklih pet godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.