Inflacija „jede“ novogodišnju trpezu 1Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Počinje skupa praznična sezona u Rusiji, kažu, imajući u vidu da cene nekih od najomiljenijih novogodišnjih jela u zemlji rastu, a visoka inflacija nastavlja da jede kućne budžete.

Olivije salata, tradicionalno jelo od krompira, jaja i mesa sa majonezom košta sada 15 odsto više nego prošle godine, pokazuje analiza zvaničnih vladinih podataka o cenama koju je uradio list Izvestija.

A sastojci za rusku salatu poznatu kao šuba ili seledka pod šuboi – još jedno tradicionalno rusko novogodišnje jelo od haringe u slojevima ispod povrća i prelivene svetlo ljubičastom cveklom – trebalo bi da košta 25 odsto više nego prošle godine.

Takozvani „Olivijer indeks“ koji prati cenu sastojaka potrebnih za pravljenje četiri porcije salate koristi se kao glavni pokazatelj troškova života ruskih porodica.

Inflacija je trenutno na vrhuncu za proteklih šest godina u Rusiji, a cene hrane su dramatično porasle u poslednjih 18 meseci. To je teško pogodilo ruska domaćinstva od kojih većina nema ušteđevinu usled skoro decenije pada ili stagnacije životnog standarda.

Rastući troškovi su takođe politička glavobolja za Kremlj, koji je odgovorio nametanjem cenovnih kvota i suzbijanjem izvoza poljoprivrednih proizvoda mere za koje su ekonomisti upozorili da bi samo pogoršale problem na dugi rok.

Udruženje uzgajivača krompira u zemlji upozorava da bi Rusija mogla dase suoči sa nedostatkom krompira u narednim mesecima. Nivoi sadnje su na istom nivou u odnosu na prošlu godinu, ali su cene sirovina porasle za čak 50 odsto, saopštile su neke kompanije ruskom ministarstvu poljoprivrede na sastanku prošle nedelje, preneo je poslovni list Komersant. Cene krompira su porasle za 79 odsto u poslednjih 12 meseci.

Cene kavijara, još jedne omiljene novogodišnje poslastice širom Rusije, takođe su dostigle rekordno visok nivo uoči praznika.

Ruska poljoprivredna industrija koja je doživela procvat otkako je Kremlj uveo kontrasankcije na uvoz hrane sa Zapada 2014. suočila se sa teškom godinom, kažu stručnjaci, sa pandemijom koja je poremetila snabdevanje sezonskih radnika migranata iz obližnjih zemalja i kršenjem globalnog lanca snabdevanja koje je dovelo do rasta cena za ključnu opremu i zalihe kao što je đubrivo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari