Institut za proučavanje rata (ISW) saopštio je u najnovijoj proceni da će ruske snage nastaviti ofanzivu u regionu Donjecka u narednih nekoliko nedelja nakon dolaska dodatnih mobilisanih ruskih trupa i snaga povučenih iz Hersona.
Prema ISW, ukrajinske snage u regionu Donjecka „biće pod velikim pritiskom“ i Ukrajina će verovatno morati da prerasporedi neke trupe da bi se branila od ovih ofanziva.
„Malo je verovatno da će Rusi ostvariti značajne operativne dobitke uprkos svojim obnovljenim naporima, iako bi na kraju mogli da zauzmu Bahmut uz ogromnu cenu“, piše ISW, prenosi Index.hr.
„Putin je verovatno dozvolio Surovikinu da se povuče iz zapadnog Hersona pod uslovom da zauzme ostatak Donjecke oblasti, koristeći ruske snage vraćene iz zapadnog Hersona, kao i novopridošle mobilisane vojnike. Ovo zapažanje je izneo Andrij Zagorodnjuk, predsednik ukrajinskog centra za odbrambene strategije, najverovatnije je objašnjenje da se nastavi intenzitet ruskih ofanzivnih operacija prvo oko Bahmuta, a zatim na jugozapadu oko oblasti Vuhledara, koje su započele 28. oktobra“, piše ISW.
“Prekid vatre bi bio od koristi Putinu“
Prekid ili produženo usporavanje borbenih dejstava u narednih nekoliko meseci je malo verovatan.
Rusi ne pokušavaju da uspostave i ojačaju odbrambene pozicije duž cele linije, već nastavljaju ofanzivna dejstva u regionu Donjecka.
Ukrajinci će gotovo sigurno nastaviti njihove kontraofanzivne operacije koje su već u toku.
„Obe strane se već bore u veoma blatnjavim uslovima. Verovatno neće prestati da se bore kada zima zamrzne tlo i učini ga još pogodnijim za mehanizovani manevarski rat velikih razmera“, navodi ISW.
„Svaki pokušaj primirja ili prekida neprijateljstava u ovom trenutku bi u velikoj meri favorizovao Rusiju. Putin bi trebalo da želi takav prekid vatre, to je u njegovom interesu. On treba da shvati da treba da da vremena svojim snagama da se oporave i dozvoli rezervistima da dođu u vreme na bojnom polju da se integrišu u svoje jedinice, obuku i pripreme za ozbiljnu borbu”, dodaje se.
Kako se dalje navodi, činjenica da Putin nastavlja da gura svoje generale u ofanzivu pod ovim okolnostima je stoga velika greška iz vojne perspektive.
“Ovo verovatno proizilazi iz bilo kojih psiholoških faktora koji su naveli Putina da naredi invaziju, ali i sve više iz Putinove potrebe da pokaže svoju čvrstinu tvrdolinijaškoj frakciji koju predvodi, barem u javnosti, Vagnerov finansijer Jevgenij Prigožin”.
“Prema tome, malo je verovatno da će Putin biti voljan da traži prekid vatre osim ako to ne bude praćeno ogromnim ukrajinskim ili međunarodnim ustupcima“, zaključuje ISW.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.