Aleksandar Vučić je na vlast ušao kao zamenik premijera tranzicione demokratije koja je želela da se pridruži Evropskoj uniji. On sada upravlja sve autokratskijom državom koja je malo napredovala ka EU. On se održao na vlasti, ali na račun političkog sistema i težnji svoje zemlje, ističe u razgovoru za Danas Danijel Server, profesor na Univerzitetu Džon Hopkins u SAD.
Upitan kako Vučiću godinama uspeva da sedi na dve stolice – između Istoka i Zapada, Server odgovara jer je Vašington odlučio da to toleriše.
“To je ozbiljna diplomatska greška”, naglašava profesor Server za Danas.
* Vučić nije otišao na samit BRIKS-a u Kazanju. Da li je to možda bila usluga Zapadu?
– Mislim da nikoga na Zapadu nije briga da li će Vučić ići na samit BRIKS-a. Naravno, on može da pokuša to da proda lakovernim diplomatama kao deo svog lažnog narativa o „okretanju Zapadu“.
* Kakve će to posledice imati po odnose Srbije i Rusije? Srbija ne namerava da uvodi sankcije Rusiji.
– Moskva je odlučila da će tolerisati i Vučićev pristup „dve stolice“. Ali za razliku od Vašingtona, Vučić daje Moskvi najviše onoga što ona želi.
* Odnosi Srbije i ostatka regiona odavno nisu bili ovako loši. Kakva je Vučićeva uloga u tome? Da li se Srbija meša u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine, Crne Gore…?
– Mešanje u Crnu Goru je očigledno. Mešanje u Bosnu i Hercegovinu je nešto manje očigledno, ali to je zato što Milorad Dodik najviše radi ono što Vučić želi. On teži „srpskom svetu“, što znači da Beograd de fakto kontroliše srpsko stanovništvo u susednim zemljama. On mnogo napreduje u tom pravcu.
* Pitanje rudarenja litijuma u Srbiji je možda trenutno najvažnije. Šta mislite o dogovoru Vučića i nemačkg kancelara Olafa Šolca? Da li Srbija, po vašem mišljenju, treba da pristane na iskopavanje litijuma? Šta je EU ponudila Vučiću za litijum?
– Nisam dovljno upućen o tome da li Srbija treba da pristane na iskopavanje litijuma, pa se neću time zamarati. Ono što znam je da širom sveta postoji mnogo litijuma i da litijum u svakom slučaju verovatno neće biti konačno rešenje za električne baterije. Moraćete da pitate Brisel šta je ponudio za litijum. Ekološki pokret u Srbiji je ozbiljan pokret koji postavlja ozbiljna pitanja. Vlada mora biti spremna da da ozbiljne odgovore.
* Dijalog Srbije i Kosova praktično ne postoji. Da li postoji rešenje?
– Da, naravno. Srbija bi mogla da saopšti da poštuje vlast i teritorijalni integritet Kosova i da će se prema tome odnositi susedski. Potom bi mogla da krivično goni one koji su odgovorni za teroristički incident u Banjskoj i nerede protiv trupa KFOR-a. Tako nešto bi dramatično promenilo dijalog, čak i bez formalnog diplomatskog priznanja. Umesto toga, Beograd je uradio suprotno. On nastavlja da dovodi u pitanje vladajući autoritet i teritorijalni integritet Kosova u svakoj prilici.
* Svi čekamo predsedničke izbore u SAD. Čemu se nada Vučić? Kako će izbori uticati na Srbiju i region?
– Vučić se nada da će Tramp biti reizabran kako bi ponovo započeo razgovor o podeli Kosova. To bi moglo da destabilizuje ceo region Balkana.
* Kada bi i pod kojim uslovima rat u Ukrajini mogao da dođe do kraja?
– Ko zna. Ali mislim da se to zaista neće završiti sve dok Rusija ne bude poražena i ne povuče se sa cele teritorije Ukrajine. Sve manje od toga značiće ponovljene i stalne napore Moskve da potkopa suverenitet i demokratiju Ukrajine.
* Šta mislite o situaciji na Bliskom istoku? Može li dalje eskalirati?
– Naravno da može dalje eskalirati. Možda smo na ivici rata između Irana i Izraela. Bajden to pokušava da spreči, ali do sada nije imao mnogo uspeha u sprečavanju eskalacije. Premijer Izraela Netanjahu je odlučan da nastavi rat sve dok ne bude mogao da proglasi pobedu koja će mu omogućiti da pobedi na izborima. Još dotle nije stigao.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.