INTERVJU Ministar spoljnih poslova Češke: Stav oko Rusije komplikuje odnos Srbije sa EU 1Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

„Situacija na Kosovu i ukupni odnosi Srbije i Kosova imaju dubok uticaj na stabilnost i bezbednost regiona. Zato smo zabrinuti zbog trenutne situacije“, poručio je za Danas Jan Lipavski, ministar spoljnih poslova Republike Češke, koji će danas (petak) boraviti u Beogradu i razgovarati sa srpskim državnim vrhom.

On je dodao da je „ključ za pronalaženje rešenja koje bi omogućilo običnim ljudima Srbije i Kosova da žive mirne i prosperitetne živote konstruktivan i odgovoran angažman vlada u Beogradu i Prištini u dijalogu o normalizaciji međusobnih odnosa“.

„Između ostalog, to znači poštovanje i primenu dogovora postignutih kroz dosadašnji dijalog, posebno Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije iz 2023. i njegovog Ohridskog aneksa za implementaciju. Znamo da ovaj proces nije jednostavan ni lak, ali ako postoji politička volja i odlučnost sa obe strane, napredak je dostižan, rekao je Lipavski za Danas.

Kako vidite rešenje kosovskog pitanja?

– Očekujemo potpunu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova jer je to ključni uslov za integraciju obe zemlje u EU. Uopšteno govoreći, voleli bismo da Srbija i Kosovo dožive nešto slično onome što imamo u odnosima sa Nemačkom. Česi i Nemci su 1990-ih uspeli da stvore efikasan proces pomirenja koji je rezultirao Češko-nemačkom deklaracijom o međusobnim odnosima iz 1997. godine u kojoj se, između ostalog, kaže da se „obe strane slažu da nepravda naneta u prošlosti pripada prošlosti, i da će stoga svoje odnose orijentisati ka budućnosti“ ili da „izjavljuju da svoje odnose neće opterećivati političkim i pravnim pitanjima koja potiču iz prošlosti“.

Pošto imate dobre diplomatske odnose i sa Kosovom i sa Srbijom, da li je Češka pokušala da posreduje između Beograda i Prištine u približavanju njihovih stavova?

– Posrednik dijaloga Srbija-Kosovo je EU. U potpunosti podržavamo rad visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost i specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine. To znači da Češka nema ambiciju da bude direktno uključena u posredovanje, već je uključena u otvorene i iskrene razgovore sa našim partnerima u Beogradu i Prištini tokom kojih pokušavamo da objasnimo prednosti napretka i u normalizaciji odnosa, kao i pomirenja.

Kako vidite regionalne odnose, budući da Srbija ima dosta nerešenih regionalnih pitanja sa susedima?

– Češka je zemlja koja je dobro razumela da pre ulaska u EU treba da se pomiri sa susedima. U našem slučaju, to je bilo posebno važno u odnosu na Nemačku i Austriju. Devedesetih smo takođe uspeli da prođemo glatko kroz „plišani razvod“ sa Slovačkom. Želim da istaknem da je pomirenje i uspostavljanje dobrih i zdravih odnosa sa našim neposrednim susedima bilo od suštinskog značaja za našu uspešnu integraciju u EU. Imajući to u vidu, ohrabrujemo Srbiju i druge zemlje Zapadnog Balkana da na sličan način pristupe pitanju susedskih odnosa. Naše iskustvo nam govori da integracija u EU može dostići svoj puni potencijal tek nakon što se na konstruktivan i pozitivan način prevaziđe nasleđe prošlosti.

U kojoj meri nerešeni regionalni sporovi utiču na put Srbije ka EU?

– Očigledno, nikada nije dobro imati svađe sa komšijama. Uvek treba da se ozbiljno trudimo da rešimo pritužbe u našim odnosima sa susedima jer ovakav pristup donosi korist svima koji su uključeni. Takođe, bili smo svedoci situacija kada su sporovi između država članica EU i zemalja kandidata izazvali ozbiljna kašnjenja u procesu pristupanja EU. Jasno je da proces evropskih integracija ne treba da se koristi za rešavanje bilateralnih pitanja, ali takve stvari se, nažalost, dešavaju. Imajući to u vidu, vlade zemalja kandidata za članstvo u EU, uključujući i Srbiju, treba da se fokusiraju na uspostavljanje konstruktivnih, praktičnih i prijateljskih odnosa sa svim susedima.

Koliko bliski odnosi Srbije sa Rusijom utiču na odnos vaše zemlje prema Srbiji i njen put ka EU?

– Češka podržava napore Srbije da postane članica EU. U tom kontekstu, želim da istaknem da država kandidat, da bi se uspešno integrisala u EU i doprinela njenom jedinstvu, mora da se uskladi sa EU u nizu oblasti, uključujući spoljnu i bezbednosnu politiku, i da se pridržava principa i vrednosti koje dele zemlje članice EU. Srbija je trenutno samo delimično usklađena sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, a zbog ukupne bezbednosne situacije u Evropi, to komplikuje njen odnos sa EU. Ovaj aspekt EU integracija je nešto što je važno i za Češku i o tome ću, kao i uvek, otvoreno i iskreno razgovarati sa svojim partnerima u Beogradu.

Šta očekujete od posete Beogradu i od razgovora sa srpskim zvaničnicima?

– Moja poseta Beogradu ubrzo nakon posete ministra Đurića Pragu u julu je dokaz intenzivnih bilateralnih odnosa između Češke i Srbije. Pored održavanja političkog dijaloga sa našim srpskim partnerima, moje jučerašnje posete Bosni i Hercegovini i Srbiji danas su izraz dugoročnog interesa Češke i podrške zemljama Zapadnog Balkana i njihovim težnjama da se pridruže EU. Takođe, želim da istaknem da su Češka i Srbija tradicionalno veoma bliske i prijateljske zemlje koje svoje odnose grade na sličnim istorijskim, kulturnim, ekonomskim ili bezbednosnim interesima. Koristim priliku da kažem koliko mi je drago što sam u Beogradu, gde pored razgovora o pitanjima od zajedničkog interesa mogu da uživam i u poznatom gostoprimstvu naših srpskih domaćina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari