Invazija punog obima na Ukrajinu bila bi skupa i teška 1Foto: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Presretnute komunikacije do kojih su došle obaveštajne službe Sjedinjenih Države otkrivaju da su neki ruski zvaničnici, među kojima su i vojni operativci, zabrinuti da bi invazija velikih razmera na Ukrajinu bila skuplja i teža nego što ruski predsednik Vladimir Putin i drugi lideri bliski Kremlju shvataju, prenosi CNN.

Ipak, nema dokaza da se ovi zvaničnici protive ukupnom planu ili da bi se pobunili protiv Putinovih naređenja, ukazuju dva izvora. Ističu da Rusija ima profesionalnu vojsku od koje bi se očekivalo da efikasno izvršava Putinova naređenja.

Putin je rasporedio 70 odsto vojnog osoblja i naoružanja na ukrajinskoj granici u pripremi za novu invaziju punog obima na tu državu. Neke procene pokazuju da Putin možda planira da pokuša da zauzme glavni grad Ukrajine, Kijev, a grad bi, kako se smatra, mogao da “padne” u roku od 48 sati od potencijlne velike kopnene i vazdušne invazije.

Druga mogućnost, rekli su zvaničnici, jeste da se Putin odluči na višestruku operaciju, šaljući snage iz nekoliko pravaca širom Ukrajine da brzo slome sposobnost ukrajinske vojske da se bori kao kohezivna sila – klasična ruska vojna strategija.

„Dugo smo govorili da Putin nastavlja da dodaje svoje opcije i mogućnosti, i bili smo podjednako transparentni u vezi sa nekim potezima za koje verujemo da namerava da učini da bi opravdao neku vrstu vojne akcije“, rekao je portpartol Pentagona Džon Kirbi. „Takođe ćemo nastaviti da pomažemo Ukrajini da se bolje odbrani.

Američki zvaničnici kažu da još uvek ne znaju da li je Putin odlučio da napadne Ukrajinu i u kom obliku bi to bilo. SAD imaju prilično solidne uvide u rusko vojno i ministarstvo spoljnih poslova, rekli su za CNN izvori upoznati sa obaveštajnim podacima.

Uprkos tome, mnoge pripreme su bile očigledne. Rusija je nastavila da jača svoje snage u blizini ukrajinske granice, uključujući naprednije raspoređivanje u Belorusiji i na Krimu, što pokazuju satelitski snimci koje je napravio Makar Technologies.

Mnogi od njih su bili uključeni u trenutno nagomilavanje vojske i naoružanja u blizini Ukrajine, što je SAD omogućilo bolji uvid u ruske planove nego inače. Ali američka obaveštajna zajednica je još u velikoj meri odsečena od Putina i najviših ruskih zvaničnika, koji su i sami obično izolovani od operativaca nižeg nivoa koji izvršavaju naređenja Kremlja.

U poslednje dve nedelje niču i vojni kampovi a, takođe, postoje indicije da je Rusija počela da postavlja linije snabdevanja kao što su medicinske jedinice i gorivo kako bi mogli da izdrže dugotrajni sukob ukoliko Moskva odluči da izvrši invaziju, rekli su zvaničnici za CNN.

„S obzirom na vrstu snaga koje su raspoređene i ako bi njima bilo naređeno da krenu na Ukrajinu, to bi rezultiralo velikim brojem žrtava“, rekao je novinarima načelnik Generalštaba Vojske SAD, general Mark Majli. „Možete zamisliti kako bi to moglo da izgleda u gustim urbanim sredinama, duž puteva, i tako dalje. Bilo bi užasno. Bilo bi strašno. I nije neophodno. I mislimo da je diplomatski ishod pravi put”.

 

Invazija punog obima na Ukrajinu bila bi skupa i teška 2
Foto: Twiter

Drugi američki zvaničnik je, međutim, ocenio da je diplomatski put uži nego ikada.

Dan nakon što je ruski lider više od pet sati u Kremlju razgovarao sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, Kremlj je nazvao “nemogućim sporazum sa francuskim predsednikom” o Ukrajini, izjavio je pres-sekretar predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov, prenosi RBC.

Fajnenšel tajms je pisao da su se predsednik Francuske i predsednik Rusije “dogovorili oko Ukrajine”. Prema navodnom sporazumu, Putin je obećao da neće sprovoditi nikakve nove vojne inicijative i pristao da povuče hiljade ruskih vojnika iz Belorusije nakon planiranih vežbi pod nazivom “Odlučnost unije 2022”.

“Fajnenšel tajms je, naravno, suštinski pogrešno pisao. Moskva i Pariz nisu mogli da zaključe nikakve sporazume, to je jednostavno nemoguće. Zato što je Francuska članica EU i članica NATO-a, gde Francuska nema vođstvo, već druga zemlja“, rekao je Peskov.

Predsednik Francuske navodno je poručio ruskom kolegi da je neophodno pronaći rešenje za krizu oko Ukrajine koje bi pomoglo da se izbegne rat u Evropi.

Makron je bio prvi zapadni lider koji se sastao sa Putinom od eskalacije situacije na ukrajinskoj granici, gde je Rusija prikupila rekordan broj vojnika u decembru.

Makron smatra da potragu za obostrano prihvatljivim rešenjima za evropsku bezbednost treba voditi uz poštovanje i razumevanje za Rusiju, pa namerava da sa Putinom razradi „istorijska rešenja” o evropskoj bezbednosti.

Putin je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da je Makron izneo nekoliko ideja koje zaslužuju da se prouče.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari