Da su pravila poštovana i da su pravilno pravljeni stubovi i armatura, čak i ako negde propusti, zgrada se ne bi urušila i na taj način spasioci bi mogli da spasu živote, rekao je inženjer seizmologije Mustafa Erdik iz odeljenja za zemljotrese Univerziteta Bogaziči iz Istanbula, povodom katastrofalnog zemljotresa u Turskoj.
Prema njegovim rečima, spasilačke operacije su gotovo završene.
„Prošle su skoro dve nedelje i vrlo je mala verovatnoća da je neko i dalje živ pod ruševinama. U nekim delovima se nastavlja potraga, ali će verovatno biti prekinuta u narednim danima“, kazao je on za N1.
https://www.danas.rs/svet/tursku-pogodio-potres-magnitude-6-4/
Kako je istakao, obično je maksimalna snaga dodatnih potresa jedan stepen ispod glavnog udara.
„Ako je glavni potres 7,8 stepeni, možete očekivati 6,8, ali ne znam da li je to dodatni potres ili nastavak istog seizmičkog pokreta, možda je zemljotres pogodio neku drugu oblast, možda to nije dodatni potres, još ne znamo pojedinosti“, rekao je Erdik.
Dodao je da iznenađenje nije u šteti, jer su očekivali ogromnu štetu ako dođe do takvog zemljotresa, ali da ga je broj mrtvih iznenadio.
On je objasnio da su se krovovi i spratovi poslagali jedni na druge kao kula od karata i u takvoj situaciji vrlo je teško naći preživele, a još teže ih je spasiti ukoliko ih pronađu.
„Možemo ponovo da sagradimo gradove, ali mrtve ne možemo da vratimo, to je velika tragedija i razlog za tugu za sve nas“, zaključio je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.