Iran je danas saopštio da je ambasadoru Nemačke u Teheranu uložio protest zbog „mešanja Berlina“ u stvari Irana posle pogubljenja u toj zemlji njenog državljanina, a naturalizovanog Nemca Džamšida Šarmada.
„Nemački ambasador u Teheranu je pozvan da mu se uruči protest zbog mešanja pojedinih nemačkih zvaničnika“ u iranske poslove, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Irana, ali se ne navodi kada je to bilo.
Berlin je ranije objavio da je povukao svog ambasadora iz Irana „na konsultacije“.
Nemačka je danas opozvala svog ambasadora i uložila protest Iranu zbog pogubljenja Šarmahda koji je živeo u SAD, a iranske snage bezbednosti su ga otele u Dubaiju 2020. godine.
Nemačko Ministarstvo spoljnih poslova je na mreži Iks objavilo da je otpravnik poslova Ambasade Irana pozvan da mu se prenese „oštar protest“ zbog postupka Teherana, i da zadržava pravo da preduzme „dalje mere“, ne precizirajući šta.
Istovremeno je nemački ambasador Markus Potcel najoštrije protestovao kod iranskog ministra spoljnih poslova zbog pogubljenja Šarmahda, piše u objavi nemačkog ministarstva koje je dodalo da ga je ministarka Analena Berbok zato pozvala u Berlin „na konsultacije“.
Iransko-nemački disident Šarmahd (69) pogubljen je u ponedeljak u Iranu na osnovu presude zbog terorizma, objavile su iranske vlasti.
Osuđen je na smrt posle suđenja 2023. koje su Nemačka, SAD i međunarodne grupe za odbranu ljudskih prava nazvale – lažnim.
Šarmahd je bio jedan od nekoliko iranskih disidenata u inostranstvu koji su ili namamljeni u Iran ili su oteti da bi tamo bili odvedeni pošto je pod uticajem tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa propao sporazum Teherana sa svetskim silama, potpisan 2015. godine.
Iran je optužio Šarmahda, stanovnika Glendore u Kaliforniju, da je planirao napad na džamiju izveden 2008. godine u kojem je poginulo 14 ljudi, uključujući pet žena i dete, a ranjeno 200 ljudi.
Optužen je i za planiranje drugih napada kroz malo poznatu organizaciju „Kraljevska skupština Irana“ i njeno borbeno krilo „Tongar“, kao i za „odavanje poverljivih informacija“ u jednom TV nastupu 2017. godine o položajima lansirnih rampi projektila iranske Revolucionarne garde.
Šarmahdova porodica poriče optužbe i godinama je radila na njegovom oslobađanju.
Pošto je Šharmahd 2023. godine kažnjen smrtnom kaznom, Nemačka je proterala dvoje iranskih diplomata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.