Odluka irske vlade da krajem maja održi referendum o tome da li treba preinačiti gotovo potpunu zabranu abortusa izazvala je oprečne reakcije.
Ministarka za pitanja u vezi s decom Ketrin Zapon je izjavila, pošto je Vlada saopštila odluku, da smatra da je nastupio važan trenutak. „Kao nezavisna žena koja sedi za stolom vlade, verujem da smo došli do važnog trenutka i puna sam emocija u ovom momentu. Pošto se pripremamo za referendum, gajim jake nade da ćemo imati poštovanja vrednu debatu zasnovanu na činjenicama. Nadam se da ćemo uskoro živeti zajedno u Irskoj gde je abortus bezbedan, zakonit i redak“, rekla je Zapon.
Na referendumu u maju će se odlučivati da li treba ukinuti amandman na Ustav kojim se zabranjuje prekid trudnoće. Glasanje se neće ticati nikakvog posebnog zakona, već će pitanje biti da li zadržati ili ukinuti član 40.3.3 Ustava, koji je poznat kao Osmi amandman. Ministar zdravlja Sajmon Haris je rekao da bez obzira na to da li je Osmi amandman u Ustavu ili to zapravo nije, abortus predstavlja realnost za Irkinje. „Ne mogu da zatvorim oči i uši pred činjenicom da je u 2016. godini 3.265 naših građana iz svih okruga Irske putovalo u Ujedinjeno Kraljevstvo. Ne mogu da nadzirem situaciju gde je pristup piluli za abortus nelegalan u ovoj zemlji i gde žene, možda u tajnosti u sopstvenoj spavaćoj sobi ili na nekom usamljenom izolovanom mestu, pilulu uzimaju bez nadzora lekara“, rekao je juče Haris.
Na društvenim mrežama su osvanuli komentari osude ili podrške odluke Vlade, pod heštegovima #repealthe8th ili #savethe8th. Neki korisnici Tvitera ukazuju da će se u međuvremenu nastaviti trend odlazaka žena na abortus u Engleskoj.
Osmim amandmanom na Ustav, koji je odobren na referendumu 1983, „nerođenom (detetu) se priznaje pravo na život“, što znači da se život žene i život njenog nerođenog deteta smatraju ravnopravnim. Učesnici debate koji su protiv abortusa traže da se u obzir uzmu prava nerođenog deteta. Pojedini tvrde da kada se jednom ukine ustavna zaštita amandmana, biće teško da se vrati. Majkl O’Daud, portparol nove organizacije Glasovi za život osoba sa invaliditetom, koji ima sina sa Daunovim sindromom, kaže da amandman može da podrazumeva smanjenje broja beba rođenih sa invaliditetom u Irskoj. „Devedeset odsto beba kojima je dijagnostikovan Daunov sindrom u Britaniji se abortira. U Danskoj se abortira 98 odsto dece kao što je moj sin, dok Island sada govori o stopi od gotovo sto odsto abortiranih beba s Daunovim sindromom“, rekao je O’Daud.
Međutim, advokat Pol Entoni MekDermot kaže da je fraza „ukinuti i zameniti“ jednostavna i da skriva „izvesnu dozu zakonske složenosti“. On kaže da Ustav u celini zabranjuje abortus i da predložena nova klauzula ne pruža imunitet novom zakonu o abortusu. To znači da bilo koji građanin može i dalje da osporava zakon ako bude bio usvojen i da kaže da je neustavan, rekao je Pol Entoni MekDermot.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.