"Pobrinuo se da neprijatne ratne istine ostanu nedostupne ruskom narodu i vladaru u Kremlju": Irina Borogan i Andrej Soldatov o novom ruskom ministru odbrane 1Foto: EPA-EFE/SAKCHAI LALIT / POOL

Novi ruski ministar odbrane, Andrej Belousov, započeo je svoj mandat smelom izjavom: „Uvek sam se rukovodio principom od armiranog betona: možeš da grešiš, ne možeš da lažeš“, rekao je ruskim senatorima 14. maja u Savetu Federacije, gornjem domu ruskog parlamenta.

Rečenicu „možeš da grešiš, ne možeš da lažeš“ odmah su odabrali prokremaljski mediji i telegramski kanali‚ koji su se brzo napunili fotografijama ruskih vojnika kako poziraju sa ručno rađenim posterima ponavljajući reči Belousova, ukazuju u analizi za Centar za evropske analize Irina Borogan i Andrej Soldatov, ruski istraživački novinari i suosnivači Agentura.ru, koji prati aktivnosti ruske tajne službe.

Vojni fleš mob predstavljen je ruskoj javnosti kao dokaz da vojska Belousova shvata ozbiljno, a takođe i njegov novi pristup.

Poruka je bila jasna i mejnstrim mediji su ubrzo počeli da ponavljaju poentu – Belousov je pošten i nekorumpiran zvaničnik.

Ali da li je? Imidž u javnosti bio bi verodostojan da nije bilo činjenice da je Belausov (65), koji je celu svoju karijeru proveo u akademiji i vladi, nekada imao vilu u italijanskom primorskom mestu Forte dei Marmi u severnoj Toskani, dok je se nije rešio 2018.

Takođe se ispostavilo da je, iako je javno bio duboko religiozan, imao nekoliko ljubavnica sa kojima je komunicirao putem imejla, pokazuju podaci iz arhive koja je procurela u javnosti.

Prvi test Belousovljevog novog pristupa u vojsci usledio je manje od mesec dana nakon njegovog imenovanja, kada je 8. juna ukrajinski napad dronom uništio Su-57 i oštetio još jedan borbeni avion pete generacije dizajniran da odgovara F35 američke proizvodnje.

Kasnije satelitske fotografije su potvrdile štetu na aerodromu Ahtubinsk, u Astrahanskoj oblasti. Zvanična reakcija Ministarstva odbrane Rusije bila je ograničena na izjavu na Telegram kanalu da su „tri bespilotne letelice uništena iznad teritorije Astrahanske oblasti“. Avioni Su-57 nisu pomenuti.

Rusi koji su tražili vesti o napadu možda su slušali ukrajinske vojne obaveštajne podatke, ali ako su to smatrali nepoverljivim, detalji su dati i na ruskom proratnom telegram kanalu Fighterbomber, koji je blizak ruskom vazduhoplovstvu. Zanimljivo je da drugi proratni kanali, niti ratni dopisnici Voenkora, ovaj post nisu ponovo objavili niti o njemu raspravljali.

Šta treba da zaključi običan Rus?

Razumno je verovati da je Belousovljevo gađenje prema lažima nijansiranije nego što se čini. Ministar odbrane nije prihvatao novu i veoma neputinsku naklonost prema istini; on je samo nastojao da poboljša javni imidž vojske.

Tri dana nakon katastrofe u Astrahanskoj oblasti, Belousov je sazvao sastanak sa ruskim vojnim dopisnicima i blogerima.

I ovo je predstavljeno kao dašak svežeg vazduha dok je Belousov otvorio vrata Ministarstva odbrane kako bi uključio širu publiku. Njegov prethodnik, Sergej Šojgu, to nikada nije uradio, što je bio jedan od razloga zašto je bio viđen kao ohol i distanciran ministar.

Umesto toga, Putin se sastajao sa ratnim izveštačima 2022. i 2023. godine, vrlo verovatno kao način da se pristupi tačnim informacijama o vojsci koje su zatajili njegovi zvaničnici.

Sastanak Belousova sa vojnim izveštačima održan je iza zatvorenih vrata.

Očigledno, desetak pozvanih je bilo zadovoljno sastankom i na svojim Telegram kanalima uredno javili da je razgovor bio veoma otvoren i da su razgovarali sa Belousovom o pitanjima o kojima se obično razgovaralo samo na Telegram kanalima, bez ikakvih ograničenja ili tabua.

Primetno je da niko iz Fighterbomber nije pozvan, verovatno zbog ljutitih komentara objavljenih dan nakon napada na Su-57.

Ruski ratni blogeri nisu precizirali o čemu se razgovaralo sa Belousovom. Proratni ziloti su jednostavno tvrdili da je novi ministar obećao da će odluke biti donete na osnovu onoga što su oni rekli, i činili su se veoma ponosni na ovo.

Ne bi trebalo da budu. Novi ministar je čovek od mašine. On nema obilje harizme i malo je verovatno da će rešiti osnovne probleme Rusije; umesto toga, on je sluga diktatora u Kremlju. Njegov cilj je jednostavno da prilagodi mere represije koje su uveli njegov prethodnik i FSB da kontroliše glasove neslaganja unutar vojske.

Dopisnici i blogeri uživali su relativnu slobodu izveštavanja o problemima u vojsci sve do proleća 2023. kada su Vagnerovi plaćenici upali u Bahmut, a Jevgenij Prigožin eksplodirao na kanalima društvenih medija uz režanje osuda višestrukih neuspeha vojske. Ali do leta 2023, nakon Prigožinovog pokušaja državnog udara, ti glasovi su utihnuli.

Umesto toga, dopisnici su počeli da pevaju hvalospeve ruskoj vojsci, blate ukrajinsku vojsku i predsednika Zelenskog, i postali su veoma oprezni u pominjanju logističkih problema i velikih žrtava.

Većina vojnih blogera je sledila njihov primer, sa vrlo malim izuzecima. Igor Strelkov, nekada najpopularniji kritički glasnik u vojsci, bačen je u zatvor u julu 2023, dajući upozorenje svima koji misle da su u suprotnosti sa stavom ministarstva. Nedavne čistke u gornjim ešalonima vojske samo su podvukle poentu.

Novi ministar blogerima nije ponudio staru slobodu izražavanja, ali im je dozvolio da postanu njegova privatna linija komunikacije za vojne probleme (zaobilazeći vojnu hijerarhiju).

Ukratko, ministar ih je uspešno učinio svojima — sada će biti njegove oči i uši u vojsci. Još bolje, za hijerarhiju Ministarstva odbrane, njihovi sastanci će od sada biti sa njim, a ne sa Putinom.

Belousov se pobrinuo da neprijatne istine ratne Rusije ostanu unutar zidova njegovog ministarstva, nedostupne ruskom narodu i — što je još važnije –  vladaru u Kremlju.

Greške će se, kako je rekao ministar, praviti, a istina mora da se govori. Tada se može ućutkati i ugušiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari