– Islamska država je obučila najmanje 400 boraca da izvedu smrtonosni talas napada u Evropi, rasporedivši međusobno povezane terorističke ćelije poput one koja je operisala u Briselu i Parizu, a koja je dobila naređenje da izabere vreme, mesto i metod za izazivanje najvećeg mogućeg haosa, saopštili su zvaničnici AP-u. Mreža poluautonomnih ćelija ukazuje da je Evropa u dometu ekstremističke grupe, iako njene pozicije slabe u Siriji i Iraku.
Zvaničnici, uključujući evropske i iračke obaveštajne zvaničnike koji prate mreže džihadista, opisali su kampove u Siriji, Iraku i verovatno na prostoru nekadašnjeg sovjetskog bloka, gde teroristi prolaze kroz obuku za izvođenje napada na Zapadu. Pre nego što je ubijen u policijskoj raciji, lider grupe terorista koji su izveli napade u Parizu 13. novembra je tvrdio da je ušao u Evropu u okviru multinacionalne grupe od 90 boraca, koji su se potom raštrkali „manje-više svuda“.
Salah Abdeslam, osumnjičeni za napade u Parizu, koji je uhapšen u Briselu, pobegao je iz francuskog glavnog grada i organizovao novu džihadističku mrežu u svom rodnom kraju Molenbeku, koji već dugo važi za utočište džihadista, i tamo napravio novi plan napada, naveli su belgijski zvaničnici. „Ne samo da je nestao, već je nestao da bi organizovao još jedan napad sa saučesnicima koje ima svuda. Napad samoubilačkim pojasevima. Dva napada su organizovana upravo poput onih u Parizu. A na njegovo hapšenje, pošto su znali da će progovoriti, ovo je bila reakcija: 'Pa šta ako je uhapšen? Pokazaćemo vam da to ne menja stvar'“, rekla je francuska senatorka Natali Gule, jedna od članova komisije koja prati mreže džihadista.
Procenjuje se da je između 400 i 600 boraca Islamske države prošlo kroz specijalnu obuku za izvođenje spoljnih napada, navode zvaničnici, uključujući Gule. Oko 5.000 Evropljana je otišlo u Siriju. „Činjenica je da kada bismo znali koliko ih je tačno, to se ne bi dogodilo“, rekla je Gule.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.