Islamska država se sprema za gerilski rat 1Foto: EPA

Militanti Islamske države su se ponovo aktivirali mesecima pre nego što su iračke snage, koje je podržala Amerika, okončale svoju trogodišnju vladavinu terora u Mosulu, ostavivši po strani san o modernom kalifatu i počevši da pripremaju tlo za drugačiju borbu, javlja Rojters.

Obaveštajne službe i lokalni zvaničnici kažu da su, pre nekoliko meseci, primetili da se povećan broj ekstremista kreće iz grada ka planinama Hamrin na severozapadu Iraka, koje pružaju skrovište i pristup do četiri iračke pokrajine. Neki od njih su sprečeni, ali mnogi su izbegli bezbednosne snage i počeli da postavljaju baze za nove operacije. Ono što sledi bi mogao da bude još složeniji i strašniji izazov za iračke bezbednosne snage, kada završe proslavu teško izvojevane pobede u Mosulu, najvećem uporištu militanata. Obaveštajni i bezbednosni zvaničnici se pripremaju za takvu vrstu razorne pobune kakvu je Al Kaida povela nakon Amerikom predvođene invazije 2003, što je Irak gurnulo u sektaški građanski rat koji je dostigao vrhunac 2006-2007.

„Oni se ukopavaju. Imaju lak pristup glavnom gradu. Verujem da nas čekaju još teži dani“, rekao je agenciji Rojters Lahur Talabani, glavni kurdski antiteroristički zvaničnik. Kao deo koalicije predvođene Amerikom, on predvodi napore da se eliminiše Islamska država.

Neki od iračkih boraca Islamske države imaju korene koji idu do Al Kaidinog serijala napada bombaša samoubica koji su se dešavali desetinama puta svakog dana i tako podstakli sektaško krvoproliće u Iraku, koji je najveći proizvođač nafte i glavni saveznik SAD. Kada je, finansirana od Amerike, plemenska inicijativa slomila Al Kaidu, njeno jezgro se pregrupisalo u pustinji između Iraka i Sirije. Oni su se ponovo pojavili sa novim džihadističkim „brendom“ koji je na prepad osvojio svet: Islamska država. Ubrzo pošto je protutnjala kroz Mosul, ova grupa je nadmašila brutalnost Al Kaide, izvodeći masovna odrubljenja glave i pogubljenja tokom nametanja svoje ekstremno tvrdokorne ideologije. Za razliku od Al Kaide, osvojila je trećinu teritorije Iraka, stekavši tako poznavanje zemljišta koje će joj dobro doći u osveti iračkim sigurnosnim snagama.

 

Četiri sramote po Jirgenu Todenheferu

 

„Zapad je sa svojim saveznicima ubio preko 20.000 civila samo u Mosulu. Ali samo 2.000 terorista. Na svakog teroristu deset civila, odnos 10:1. To je sramota broj jedan“, napisao je na Fejsbuku Jirgen Todenhefer, jedini zapadni novinar koji je proveo deset dana sa džihadistima Islamske države i ostao živ. Todenhefer, nekadašnji poslanik u Bundestagu, o tome je napisao i knjigu.

Kao „sramotu broj dva“ Todenhefer navodi da je, čak i u Mosulu, većina terorista mogla da pobegne, tako da je, od 15.000 ISIS terorista u Iraku, ukupno njih 10.000 pobeglo. On upozorava i da je Islamska država u Iraku doživela neuspeh kao „država“, ali da je nastavila da živi kao teroristička organizacija i to širom sveta.

„Nedavni napadi na dve Nemice u Egiptu su samo najava onoga što će se dešavati. Iznova i iznova. Ceo ‘rat protiv rata’ koji vodi zapad je potpun promašaj, koji će nastaviti da osnažuje terorizam“, upozorava Todenhefer.

On kaže da, za razliku od ruskog bombardovanja Alepa, na zapadu nije bilo negodovanja zbog napada na Mosul, iako je poginulo mnogo više ljudi, što izdvaja kao treću sramotu. „Ali koga to iznenađuje u civilizaciji u kojoj je ‘borba za zapadne vrednosti’ zapravo eufemizam za nemilosrdno ostvarivanje zapadnih interesa?“, pita se Todenhefer i poručuje da bi trebalo celu nemačku vladu, uključujući Angelu Merkel, Zigmara Gabrijela i ostale, poslati na jedan dan u Mosul, „da vide ljudsku patnju koju su izazvali zajedno sa svojim saveznicima u ime slobode i ljudskih prava“. Ali oni to neće učiniti. Umesto toga, ovih dana, oni ponovo isporučuju oružje glavnom sponzoru terorizma, Saudijskoj Arabiji. Nisu ništa naučili. To je sramota broj četiri“, zaključuje Todenhefer.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari