"Od 1987. na nišanu Izraela": Ko je politički šef Hamasa Ismail Hanije, kome su u izraelskom napadu ubijena tri sina i unučad? 1Foto: EPA-EFE/Abedin Takerkenareh

Politički lider Hamasa Ismail Hanije potvrdio je da su u izraelskom napadu u sredu na dan ramazanskog Bajrama ubijena njegova tri sina Hazem, Amir i Mohamed i nekoliko unučadi.

„Neprijatelj veruje da će gađanjem porodica vođe naterati ih da odustanu od zahteva našeg naroda. Svako ko veruje da će ciljanje na moje sinove naterati Hamas da promeni svoj stav je u zabludi“, rekao je on.

Televizija Al-Aksa saopštila je da su Hanijevi sinovi ubijeni u napadu u blizini izbegličkog kampa Šati u gradu Gaza.

Braća su putovala sa članovima porodice u jednom vozilu koje je bilo na meti izraelske bespilotne letjelice, navela je televizija Al-Aksa, dodajući da je ubijeno ukupno šest osoba, uključujući ćerku Hazema Hanije i Amirovi sin i ćerka.

Izraelska vojska je kasnije saopštila da je ciljala trojicu sinova, opisujući ih kao Hamasove vojne operativce koji su bili na putu da „izvedu terorističke aktivnosti u centralnom delu pojasa Gaze“.

U izraelskom saopštenju se ne pominju unuci koji su ubijeni u napadu.

Hanije je rekao da ubistva neće naterati Hamas da promeni svoje stavove u pregovorima o prekidu vatre koji su u toku.

Ubistvo dece i unuka vođe Hamasa Ismaila Hanije pokazuje očaj izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da “potkopa” trenutne pregovore o prekidu vatre, kazao je Basem Naim, član političke kancelarije Hamasa.

“Netanjahu u poslednjih nekoliko sedmica nije uspeo da pokvari pregovore i pod pritiskom je Amerikanaca, međunarodne zajednice i internog izraelskog društva”, rekao je Naim za Al Jazeeru.

“Netanjahu sada koristi sve prljave alate – ubijajući našu decu, žene, vođe ili neke ljude u Damasku… Insistira na potkopavanju svake šanse za postizanje sporazuma o prekidu vatre“.

Početkom meseca izraelska policija uhapsila je Sabah Abdel Salam Hanije (57), sestru Ismaila Hanije, u Izraelu gde ona živi, u sklopu istrage o „terorizmu“ koju vode policija i služba za unutrašnju bezbednost Šin Bet, preneo je Glas Amerike.

Ko je Ismail Hanije?

Ismail Abdel Salam Ahmed Hanije je rođen 29. januara 1962. u izbegličkom kampu Al-Šati u Pojasu Gaze koji su okupirali Egipćani.

Njegovi roditelji su postali izbeglice nakon što su proterani iz svojih domova u blizini današnjeg Aškelona u Izraelu tokom arapsko-izraelskog rata 1948.

Pohađao je škole koje vode Ujedinjene nacije i diplomirao je na Islamskom univerzitetu u Gazi sa diplomom arapske književnosti 1987.

Dok je bio na univerzitetu, povezao se sa Hamasom.

Od 1985. do 1986. bio je predsednik saveta učenika koji je predstavljao Muslimansko bratstvo.

Takođe je igrao kao vezni fudbaler u timu Islamske asocijacije.

Diplomirao je otprilike u isto vreme kada je počela Prva intifada protiv izraelske okupacije u Pojasu Gaze.

Od kada je 1997. postavljen na čelo kancelarije Hamasa, napredovao je u redovima organizacije.

Hanije je bio na čelu liste Hamasa koja je pobedila na parlamentarnim izborima u Palestini 2006. kada je postao premijer.

Na vrhuncu sukoba dva palestinska pokreta Fataha i Hamasa predsednik Mahmud Abas (Fatah) će ga razeršiti dužnosti naredne godine, ali Hanije nije priznao dekret i nastavio je da vrši premijersku vlast u Pojasu Gaze.

Za političkog šefa Hamasa izabran je 6. maja 2017.

Učestvovao je u protestima u Prvoj intifadi i tada ga je izraelski vojni sud osudio na kraću kaznu. Izrael ga je ponovo pritvorio 1988. i bio je u zatvoru šest meseci.

Naredne godine osuđen je na kaznu zatvora od tri godine.

Nakon puštanja na slobodu 1992. izraelske vojne vlasti okupiranih palestinskih teritorija deportovale su ga u Liban sa visokim liderima Hamasa Abdel-Azizom al-Rantisijem, Mahmudom Zaharom, Azizom Duvajkom i još 400 drugih aktivista.

Godinu dana kasnije vratio se u Gazu i postavljen je za dekana Islamskog univerziteta.

Nakon što je Izrael 1997. pustio Ahmeda Jasina (duhovni vođa Hamasa) iz zatvora Hanije je postavljen na čelo njegove kancelarije.

Njegova istaknutost u Hamasu porasla je zbog njegove veze sa Jasinom i imenovan je za predstavnika Palestinske uprave.

Njegova pozicija unutar Hamasa nastavila je da jača tokom Druge intifade zbog njegovog odnosa sa Jasinom i zbog atentata na veći deo vođstva Hamasa od strane izraelskih bezbednosnih snaga.

Bio je na meti Izraelskih odbrambenih snaga zbog navodne umešanosti u napade na izraelske građane.

Posle samoubilačkog bombaškog napada u Jerusalimu 2003. lakše je povređen u ruku u bombaškom napadu izraelskih vazduhoplovnih snaga u pokušaju da eliminiše vođstvo Hamasa.

U decembru 2005, Hanije je izabran da predvodi Hamasovu listu, koja je pobedila na izborima za Zakonodavno veće sledećeg meseca.

Hanije je nasledio Hamasovo vođstvo Haleda Mašala na izborima održanim 2016. godine.

"Od 1987. na nišanu Izraela": Ko je politički šef Hamasa Ismail Hanije, kome su u izraelskom napadu ubijena tri sina i unučad? 2
Foto: EPA/Ismail Hanije i Džimi Karter u Gazi 2009.

Nalazi se na listi terorista SAD, a od 2016. živi u Kataru.

Oženjen je i prema dostupnim podacima je otac 13 dece, a prema navodima je njegovo bogatstvo procenjeno na nekoliko miliona dolara.

Hanije se smatra veoma harizmatičnom ličnošću i talentovanim govornikom.

Tokom godina stvorio je mrežu kontakata i savezništvo sa drugim palestinskim frakcijama u Gazi, pre svega Islamskim džihadom.

U oktobru 2023. godine, 14 članova njegove porodice, uključujući njegovog brata i rođaka, ubijeni su u izraelskom vazdušnom napadu u Gazi.

Mesec dana kasnije njegova unuka je trebalo da bude žrtva izraelskog vazdušnog napada na grad Gazu.

Kasnije tog meseca njegov najstariji unuk je ubijen u izraelskom napadu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari