Profesor sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu, istoričar Tvrtko Jakovina ocenjuje za N1 da svet može da očekuje od novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa da će biti sličan kao u svom prvom mandatu. Što se tiče našeg regiona, procenjuje da to zavisi od onoga ko će biti u Stejt departmentu.
„Ako to budu neki od nama poznatih ljudi, onda možemo očekivati možda i neke od nama poznatih predloga koji su tada stavljeni na dnevni red. Jedan od predloga je bio i podela Kosova, što može izazvati brojne druge lančane probleme u Evropi generalno, jer je to odustajanje od jednog načela koje je postojalo i može biti donekle povezano sa Ukrajinom i s tom podelom tamo, ako će rat biti završen tako brzo kao što je bilo obećano“, ukazao je.
Smatra, pošto je Tramp već poznat svetskoj javnosti, da možemo da računamo da evropski i drugi političari budu pripremljeni da znaju na koji način da komuniciraju sa Trampom, odnosno koliko treba u toj komunikaciji da zadovolje njegovu sujetu, prenosi N1.
Dodaje da možemo pretpostaviti, ono što je najavljivao, trgovinski rat, ali da obećanja iz vremena pre nego što je postao političar o uvođenju ekstremno velikih poreza na nemačke automobile ili na kinesku robu uopšte i transfer industrije natrag u SAD neće moći da se učini preko noći.
Na pitanje kako tumači izjavu nemačke ministarke spoljnih poslova da sada Evropa treba ozbiljnije da razmisli o svojoj bezbednosti, on kaže da to za sobom povlači jako puno drugih promena na evropskom kontinentu, što će značiti veliku militarizaciju velikog dela evropskih zemalja, rast vojnog sektora, ali, kako navodi, to povblači i jako puno drugih promena.
Podseća i da se naš deo Evrope nije uopšte nije spominjao tokom izborne kampanje, odnosno da je sve bilo u vezi sa ratom na Bliskom istoku i u Ukrajini i o odnosima sa Kinom.
Prema njegovim rečima, Bliski istok treba najmanje da se nada velikim promenama, kao i da je Trampova najava rata tamo preambiciozna.
„U jednom trenutku može da se uspori, iako mislim da su tu razlike između Haris i Trampa bile najmanje. Tramp, doduše, ima ulaz i zna način na koji sa Netanjahuom može da razgovara drugačije nego što su očito razgovarale demokrate. Međutim, ne čini mi se da će tu doći do dramatičnih promena, naročito ne u kratkom vremenu“, ocenjuje.
O tome šta misli kakva će biti Trampova retorika, on kaže da mu se ne čini da će se on promeniti.
„Mislim da i njegove pristalice žele da se on na oštar način obračuna sa onima koji su ga pokrali pre četiri godine, prema njegovom tumačenju“, navodi.
Podseća i da su oni koji su uz Trampa govorili da je on dobio izbore na ekonomskim pitanjima i da će on u tom smislu preporoditi Ameriku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.