džozef bajdenFoto: EPA-EFE/BONNIE CASH/POOL

Predsedavajući Predstavničkog doma američkog Kongresa, republikanac Kevin Mekarti saopštio je da pokreće istragu o opozivu predsednika Džozefa Bajdena zbog veza sa kontroverznim poslovima njegovog sina u inostranstvu.

„Postoje optužbe za zloupotrebu položaja, opstrukciju i korupciju i to zahteva dalju istragu u Predstavničkom domu. Zato sam naložio odboru Predstavničkog doma da pokrene zvaničnu istragu o opozivu predsednika Bajdena“, rekao je Mekarti i dodao da je Bajden „lagao“ američki narod.

„Taj logičan naredni korak će dati našim odborima punu moć da prikupe sve činjenice i odgovore za američku javnost. To je upravo ono što želimo – odgovore. Verujem da će i predsednik takođe želeti da odgovori na ova pitanja i navode“, rekao je Mekarti.

Kako prenosi Gardijan, portparol Bele kuće Ijan Sems je Mekartijevu izjavu nazvao „ekstremnom politikom u najgorem smislu“.

„Republikanci istražuju predsednika već devet meseci i nisu pronašli nikakve dokaze o njegovom lošem postupanju. On (Mekarti) je obećao da će održati otvoreno glasanje o impičmentu, ali sada je promenio stav zato što nema podršku“, napisao je Sems na Tviteru.

Politiko navodi da je bivši američki predsednik Donald Tramp „radio iza scene“ kako bi „pogurao“ Bajdenov impičment pre nego što je u utorak saopšteno da će biti pokrenuta zvanična istraga o opozivu.

Tramp je više puta razgovarao sa republikanskom predsedavajućom konferencije Predstavničkog doma Elize Stefanik, koja je prva u redovima republikanskog rukovodstva podržala impičment.

Njih dvoje su razgovarali i u utorak, nakon što je Mekarti objavio da će pokrenuti istragu, piše Politiko, citirajući dve osobe „upoznate sa situacijom“.

Stefanik je dugogodišnja saveznica Trampa.

Ona je podržala njegov povratak u predsedničku trku još pre nego što je to zvanično objavio i pominje sa kao potencijalni Trampov izbor za potpredsednicu ako on pobedi u republikanskoj nominaciji.

Ustav Sjedinjenih Država predviđa da Kongres može da pokrene opoziv predsednika zbog „izdaje, podmićivanja ili drugih velikih zločina i prekršaja“.

Republikanci u Predstavničkom domu, koji čine većinu od januara, sprovode seriju parlamentarnih istraga o poslovima najmlađeg sina predsednika Bajdena, Hantera.

Kako navodi Radio Slobodna Evropa (RSE), ova istraga će pokrenuti višemesečni proces nakon dva opoziva Trampa i saslušanja i razdora u Predstavničkom domu, što bi moglo da odvrati pažnju kongresmena od napora u cilju izbegavanja zatvaranja vlade pošto ne postoji saglasnost dve stranke o podizanju praga zaduživanja.

Istovremeno, to će pojačati tenzije uoči predsedničke trke 2024. u kojoj se Tramp nada da će se revanširati Bajdenu za poraz 2020. godine.

Kako piše Gardijan, iako ova istraga može da bude prvi korak ka izbacivanju Bajdena iz predsedničke kancelarije, male su šanse da se to dogodi.

Ako Predstavnički dom glasa za, slučaj prelazi u Senat, koji bi morao da podrži optužnicu protiv Bajdena sa dvotrećinskom većinom, ali do toga neće doći jer je Senat trenutno pod kontrolom njegovih demokrata.

Republikanci, koji imaju tesnu većinu u Predstavničkom domu, optužili su Bajdena da je, dok je bio potpredsednik za vreme Baraka Obame (2009-2017), profitirao od stranih poslovnih poduhvata njegovog sina Hantera Bajdena, iako nisu izneli dokaze.

Republikanci godinama istražuju poslovne aktivnosti bivšeg biznismena Hantera Bajdena (53), a savezni tužilac takođe vodi istragu protiv njega po optužbi za utaju poreza.

Mekarti je rekao da su republikanci pronašli dokaze o telefonskim pozivima, transferima novca i drugim aktivnostima koje „prikazuju sliku korupcionaške kulture“ u Bajdenovoj porodici, ali nije naveo nikakve dokaze o nedoličnom ponašanju samog Bajdena.

Tramp je jedini američki predsednik koji je dva puta opozvan u Predstavničkom domu.

On je 2019. godine bio optužen za zloupotrebu položaja i opstrukciju Kongresa pošto je zatražio od Ukrajine da istraži Bajdena i njegovog sina zbog nepotkrepljenih optužbi za korupciju.

Predstavnički dom je za opoziv Trampa glasao prvi put u decembru te godine, ali ga je Senat, u kojem su njegovi republikanci imali većinu, oslobodio optužbi na suđenju u januaru 2020.

Predstavnički dom je opozvao Trampa i 2021. po optužbi za podsticanje pobune zbog napada njegovih pristalica na Kapitol SAD.

I tada je u Senatu oslobođen optužbi.

Tramp je negirao sve optužbe i prikazao oba pokušaja kao politički „lov na veštice“.

Osim Trampa, još samo dva predsednika su smenjena u Predstavničkom domu: Bil Klinton 1998. i Endru Džonson 1868. godine.

Ričard Nikson je podneo ostavku 1974. pošto se suočio sa glasanjem za opoziv.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari