Kineski istraživači su pronašli tipične paleokraške oblike reljefa u oblasti Sanđiangjuan u severozapadnoj provinciji Ćinghai, što dodatno osporava hipotezu da je to područje nekada bilo pokriveno velikim ledenim pokrivačem tokom Kvartarnog perioda.
Istraživači sa Instituta za istraživanje polarnih prirodnih resursa u Ćinghaju tokom nedavnog terenskog istraživanja identifikovali su četiri drevna kraška oblika reljefa, uključujući podzemnu reku, identifikovana su u izvorištima reka Jangce i Lančang, u tibetanskoj autonomnoj prefekturi Jušu.
Područje Sanđiangjuan (izvor tri reke) je mesto nastanka reka Jangce, Žute reke i Lančanga. Poznat je kao kineski „vodotoranj“.
Stručnjaci veruju da bi, da je region Sanđiangjuan bio pokriven masivnim ledenim pokrivačem, kraški reljef tog vremena verovatno bio erodiran ledom i ne bi pokazivao tako obimne i raznolike karakteristike.
„Naizmenični klimatski uslovi u regionu Sanđiangjuan doprineli su razvoju tipičnih paleokraških oblika reljefa, pružajući povoljne uslove za proučavanje drevnog geološkog okruženja platoa i njegovih promena“, rekao je Džang Jong, šef Instituta.
Osnovan ove godine, Ćinghai institut za istraživanje polarnih prirodnih resursa fokusira se na istraživanja u oblastima kao što su klimatske promene, očuvanje biodiverziteta i studije ekosistema, sa ciljem da se obezbede naučni podaci istraživanja za ekološku zaštitu oblasti Sanđiangjuan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.