Područja Kine i SAD od ključnog su značaja za svetsku ekonomiju ali su najviše izložena destruktivnim efektima klimatskih promena, zaključuje se u danas objavljenom istraživanju u kojem se analiziraju rizici po zgrade i infrastrukturu.
Kompanija XDI, sa sedištem u Australiji, specijalizovana za procenu klimatskih rizika, a koja radi za investitore ili finansijske analitičare, pregledala je više od 2.600 teritorija širom sveta.
Prema klasifikaciji kompanije, najviše su pogođene tri zemlje – SAD, Kina i Indija.
„To su u suštini motori svetske ekonomije, gde je koncentrisano mnogo infrastrukture“, izjavio je novinarima predstavnik kompanije Karl Malon (Mallon).
Najviše su izložene neke kineske procincije kao što su Đangsu, Šandong i Hebej, u SAD to su Florida, Kalifornija i Teksas. Takođe su ugrožena područja u Indiji, Indoneziji i Brazilu.
U Evropi najveći rizik imaju nemačka Donja Saksonija i francuski region O-de-Frans.
Kompanija XDI se usredserdila na rizik za zgrade prema nekoliko posledica globalnog zagrevanja, kao što su poplave reka i površina, poplave na obali, ekstremne vrućine, šumski požari, klizišta (povezana sa sušom), ekstremni vetrovi i fenomeni zamrzavanja i odmrzavanje.
„Objavili smo analizu kao odgovor na zahteve investitora koji treba da imaju regionalne podatke o potencijalnim rizicima“, navela je kompanija.
„Pošto se izgrađena infrastruktura obično preklapa sa visokim nivoom ekonomske aktivnosti i vrednosti kapitala, imperativ je da se fizički rizik povezan sa klimatskim promenama bolje razume i proceni“, dodaje se u istraživanju.
Autori su naglasili da bi izveštaj trebalo da podstakne zemlje da manje emituju gasove sa efektom staklene bašte kako bi se ograničilo globalno zagrevanje i izbegle posledice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.