Istraživanje: Novinari i opozicionari širom sveta špijunirani specijalnim programom 1Foto: Pixabay/ Firmbee

Novinari i opozicionari širom sveta su špijunirani specijalnim programom koji omogućava inficiranje mobilnih telefona, prisluškivanje telefonskih razgovora i čitanje poruka, e-pošte pa čak i šifrovane komunikacije.

Zahvaljući tome, tajne službe i policije su neprimetno instaliranim softverom nadzirale telefonske razgovore i digitalnu komunikaciju više stotina novinara, boraca za ljudskih prava, advokata i političara, uključujući i predsednike država.

To je otkriveno u zajedničkom istraživanju novinara nemačkih javnih servisa WDR i NDR, lista Zidojče cajtung i nedeljnika Cajt, kao i organiziacija „Forbiden storis“ i „Amnesti internešnal“, prenosi Dojče vele.

Špijunski softver po imenu „Pegaz“ tajne službe i policije su kupovale od izraelske firme NSO grupa. To preduzeće osnovano je 2010. i spada u vodeće svetske proizvođače špijunskih programa koje koristi oko 60 klijenata iz 40 zemalja, a sada vredi više od milijardu evra.

„Pegaz“ je u stanju ne samo da prati celokupnu komunikaciju jednog mobilnog telefona, već i da prenosi ono što prikazuje telefonska kamera.

Taj program je otkriven samo na Ajfonima firme Epl, a digitalni forenzičari zasad ne mogu da kažu da li i u kojoj meri on funkcioniše i na Guglovom operativnom sistemu Android.

Novinari su najpre pronašli osobe za koje se sumnjalo da su prisluškivane, a potom su njihovi telefoni poslati na digitalnu forenzičku analizu IT-laboratorijama „Amnesti internešnal sekjuriti lab“ iz Berlina i „Sitizen lab“ Univerziteta u Torontu.

Stručnjaci su u najvećem broju tih telefona otkrili anomalije kakve su već poznavali iz ranijih analiza aprata inficiranih „Pegazom“.

Na taj način je proučeno 50.000 telefonskih brojeva i otkriveno je da je „Pegaz“ bio instaliran u telefonima više od 180 novinara, više stotine pripadnika drugih profesija ili aktivista, kao i velikog broja državnika i diplomata.

Među špijuniranim novinarima su, između ostalih, glavna urednica britanskog Fajnenšl tajmsa, reporteri francuskog Monda, jedna reporterka američkog Si-en-ena, jedan dopisnik novinske agencije Frans pres, jedna indijske televizijska voditeljka, kao i urednici u Mađarskoj i Azerbejdžanu.

Javne kritike na račun firme NSO mogle su se čuti nakon pojave indicija da je on korišćen i za uhođenje ubijenog saudijskog novinara Džamala Kašogija.

NSO tvrdi da su tehnologije koje razvija pomogle da se preduprede mnogi teroristički napadi, eksplozije bombi podmetnutih u automobile i samoubilački napadi, kao i da su razbijane bande trgovaca oružjem, pedofilijom ili drogom. Tvrdi i da je njena misija spasavanje života i da svoj softver prodaje samo verifikovanim državnim institucijama.

Napredna tehnologija omogućava čak instaliranje „Pegaza“ u mobilni telefon na više načina, pri čemu jednu vrstu intalacije praćena osoba ne može da primeti, a reč je o slanju tekstualne poruke koju telefon nije u stanju da prikaže na ekranu, iako ju je primio.

Detaljni rezultati novinarskog istraživanja biće objavljivani narednih dana.

Ministarstvo odbrane Izraela je najavilo večeras da će preduzeti „odgovarajuće mere“ u slučaju da je NSO grupa prekršila uslove za izvoznu dozvolu pošto je međunarodna istraga pokazala da su proizvodi te kompanije za sajber nadgledanje korišćeni širom sveta kako bi se pratili politički disidenti i novinari, a neki su i ubijeni.

Visoka komesarka UN za ljudska prava Mišel Bašele izrazila je danas zabrinutost zbog korišćenja softvera izraelske Grupe NSO za špijuniranje novinara, boraca za ljudska prava i političkih neistomišljenika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari