Italija dom za čak jedanaest kineskih "policijskih stanica", kojih ima u Hrvatskoj, Srbiji...: Kina tvrdi da su uspostavljene da pomognu građanima 1epa08901252 Daily life at Christmas time in Turin, Italy, 23 December 2020 during the second wave of the Covid-19 Coronavirus pandemic. EPA-EFE/TINO ROMANO

Italija je država gde se nalazi najveći broj nezvaničnih kineskih „policijskih stanica“ u mreži koja broji više od 100 takvih stanica širom sveta, navodi se u izveštaju španske grupe za ljudska prava, prenosi Gardijan.

Navodno su, kako se navodi, dva lokalna kineska organa javne bezbednosti koristila Milano kao evropski poligon za policijsku strategiju praćenja kineske populacije u inostranstvu i prisiljavali ih da se vrate kući.

Safeguard Defenders, madridska grupa za zaštitu građanskih prava je u septembru izvestila da 54 takve stanice postoje širom sveta, što je podstaklo policijske istrage u najmanje 12 država uključujući Kanadu, Nemačku i Holandiju.

U izveštaju se navodi ova organizacija da je identifikovala 48 dodatnih stanica od kojih je 11 u Italiji. Ostale novoidentifikovane stanice su u Hrvatskoj, Srbiji i Rumuniji, navodi se u saopštenju.

Italijanske stanice se nalaze u Rimu, Milanu, Bolzanu, Veneciji, Firenci, Pratu, gradu u blizini Firence koji je domaćin najveće kineske zajednice u Italiji – i na Siciliji.

Kina je obrazložila da su kancelarije samo „servisne stanice“ koje su uspostavljene da pomognu kineskim građanima u birokratskim procedurama kao što su obnavljanje pasoša ili vozačke dozvole.

Istraga koju je sproveo Safeguard defenderes bila je zasnovana na javno dostupnim kineskim izjavama i podacima i bila je ograničena na stanice koje su uspostavili lokalni kineski organi javne bezbednosti u zemljama u kojima postoji velika kineska zajednica.

Safeguard Defenders tvrdi da iako stanicama nije direktno rukovodio Peking neke izjave i politike počinju da pokazuju jasne smernice centralne vlade u podsticanju njihovog osnivanja i politike.

„Prateći kineske podfatke u aprilu došli smo do informacija iz Ministarstva informisanja koje su pokazale da je 210.000 ljudi ubeđeno da se vrati samo za godinu dana“, rekla je Laura Hart, direktorka kampanje za Safeguard Defenders.

U Italiji, prema podacima Istat (nacionalna služba za statistiku), živi 330.000 kineskih državljana što je plodno tlo za potencijalni uticaj Pekinga zahvaljujući bezbroj sporazuma između dve zemlje.

Među njima je i šema zajedničke policijske patrole koja je prvi put potpisana 2015. prema kojoj kineska policija privremeno patrolira italijanskim gradovima, navodno da bi pomogli kineskim turistima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari