Italijanska desničarska vlada odobrila je kažnjavanje humanitarnih organizacija koje spasavaju migrante na moru, čak i uz zaplenu njihovih brodova ako prekrše nova stroža pravila.
U uredbi Vlade odobrenoj kasno sinoć, navodi se da bi spasilački brodovi trebalo da posle spasavanja jedne grupe migranata „bez odlaganja“ nadju i doplove u luku u kojoj mogu da pristanu, a ne da ostanu na moru u potrazi za drugim migrantskim čamcima u nevolji.
Misije humanitarnih nevladinih organizacija (NVO) obično traju danima u srednjem delu Sredozemnog mora gde u nizu akcija ukrcavaju stotine ljudi, prenosi Rojters.
U novoj uredbi Italije se navodi da brodsko osoblje nevladinih organizacija mora da obavesti ukrcane migrante da medjunarodnu zaštitu mogu da traže bilo gde u Evropskoj uniji.
Kapetanima koji krše nova pravila prete novčane kazne do 50.000 evra, a ponovljeni prekršaji mogu dovesti do zaplene broda.
Vlada premijerke Djordje Meloni se od preuzimanja dužnosti u oktobru obrušila na humanitarne aktivnosti NVO na moru, optužujući ih da dovodjenjem bujice pridošlica olakšavaju posao trgovcima ljudima, što NVO negiraju.
Rikardo Gati iz dobrotvorne organizacije „Lekari bez granica“ izjavio je danas da nova strategija Italije „povećava rizik od smrti hiljada ljudi“, i da su nova itallijanska pravila protivna medjunarodnim konvencijama i „etički neprihvatljiva“.
Po podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Italije, ove godine se u Italiju iskrcalo više od 100.000 migranata, dok ih je prošle godine bilo 66.500 , 2021. 34.000, a 2016. godine, ubrzo po početku krize, 181.000.
Ministarstvo unutrašnjih poslova kaže da je samo oko 10 odsto u Italiju ove godine stiglo brodovima NVO, ali da je delovanje NVO „faktor privlačenja“ migranata iz Libije na opasnom putovanju preko Sredozemnog mora.
NVO medjutim tvrde suprotno: da njihovo prisustvo na moru ne podstiče migrante da krenu na put.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.