Odbijanje predsednika Makedonije Đorđa Ivanova da potpiše ukaz za usvajanje Zakona o upotrebi jezika, kako je najavio u obraćanju naciji u sredu uveče, samo pojačava političke tenzije u zemlji, koje mogu imati ozbiljne posledice pre svega na međuetničke odnose u zemlji.
Ovo je za Danas ocenio makedonski novinar Safet Biševac, komentarišući reakcije na to što je u Sobranju u sredu popodne sa 64 glasa od 120 poslanika ponovo izglasan Zakon o upotrebi jezika, prema kojem albanski postaje drugi službeni jezik u zemlji.
Ivanov je prema Ustavu, ukazuje Biševac, dužan da potpiše zakon koji je vratio Parlamentu na ponovno glasanje i Parlament ga je ponovo izglasao.
“To otvara put za krivičnu prijavu protiv predsednika Ivanova, koja bi bila aktivirana nakon završetka mandata u aprilu 2019 godine”, objašnjava naš sagovornik. On, međutim, ističe da je postupak za njegovu smenu u parlamentu u ovom odnosu snaga osuđen na neuspeh jer je za to potrebna dvotrećinska većina koju vladajuća koalicija nema.
“U tom svetlu treba posmatrati i krivičnu prijavu koju je protiv predsednika Sobranja Talata DŽaferija najavila opozicija. U suštini, očekuje se da će sa stavom izaći Ustavni sud Makedonije, jer je već najavljen zahtev za ocenu ustavnosti u sredu usvojenog zakona”, kaže Biševac.
Kada je reč o incidentu u Skupštini koji je izazvao bivši premijer Nikola Gruevski, koji je DŽaferija pokušao da spreči da zakon stavi na glasanje tako što ga je polio čašom vode, a zatim malim koškanjem, koje je skupštinsko obezbeđenje sprečilo da preraste u fizički obračun, Biševac kaže da to treba posmatrati kao “pokušaj Gruevskog da pokaže da je još onaj koji vuče konce u VMRO-DPMNE, ali i ‘patriota’ koji Makedoniju brani od ‘albanskih zahteva koji nemaju granica’”.
Naš sagovornik, međutim, primećuje da Gruevskog u sredu nisu podržale ni kolege iz stranke koji su ga ostavili samog u „obračunu” sa DŽaferijem. On ukazuje da je novi lider VMRO DPMNE Mickovski u sredu uveče najavio da će stranka nastaviti razgovore o usvajanju potrebnih reformskih zakona koji su uslov za dobijanje preporuke od Evropske komisije za početak pristupnih pregovora s Makedonijom. “Dakle, događaji u Skupštini od srede deo su igre koja je bila potrebna albanskoj stranci koliko i opozicionoj VMRO DPMNE za podizanje rejtinga u javnosti”, zaključuje Biševac. Najveću štetu, barem u početku, ocenjuje naš sagovornik, imaće SDSM Zorana Zaeva “koja je zbog poštovanja koalicionog dogovora morala da proguta propuste u proceduri koja je mnogima bila istovetna načinu na koji se ponašao VMRO u prethodnoj vladi”.
Zakon tehnički nije dobar
Ključne primedbe u vezi sa Zakonom o upotrebi jezika suštinski nisu u potrebi njegovog donošenja; to je prihvatljivo i za opozicionu VMRO DPMNE, koju sada vodi Hristijan Mickovski, umesto doskorašnjeg premijera Nikole Gruevskog, kaže za Danas Biševac. Postoji opšta saglasnost, čak i ekspertska, ukazuje naš sagovornik. da “zakon nije dobro urađen tehnički, te da su određena rešenja, odnosno članovi, praktično neprimenljivi.”
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.