Pošto su propali pregovori o vladinoj većini između VMRO-DPMNE i DUI, najveće stranke etničkih Makedonaca i najveće stranke etničkih Albanaca, predsednik Makedonije Đorđe Ivanov ima novi rok od deset dana da odluči šta dalje.
EU i SAD su odlučno poručile da su protiv traženja izlaza u novim izborima, pa će Ivanov, nema nikakve sumnje, odrediti novog mandatara, pošto Nikola Gruevski nije u zakonskom roku uspeo Sobranju da prezentira 61 poslanika i program koji bi oni podržavali. U Skoplju se smatra da će Ivanov mnogo pre isticanja roka mandatara i preložiti.
On je već juče počeo konsultacije o izlasku iz nastale situacije i prvo je primio predsednika Ustavnog suda Makedonije Nikolu Ivanovskog. Posle tog susreta iz kabineta Ivanova je poručeno da je predsednik dosad postupao u skladu sa Ustavom, pa će i u odnosu na aktuelnu situaciju postupati u skladu sa ustavnim odredbama i u isključivom interesu građana. Nije saopšteno kakav je stav o ustavnim nedoumicama imao Ivanovski.
U saopštenjima Evropske komisije i ambasade SAD, Ivanovu se sugeriše da mandat da sledećoj po snazi stranci koja bi mogla da formira što širu koaliciju zasnovanu na reformskom i međuetničkom konsenzusu.
Iako je iz Makedonije otišao u nimalo prijateljskoj atmosferi, o događajima u toj zemlji redovno se oglašava Belgijanac Peter Vanhaute. „Iako u Ustavu nije detaljno navedeno, jasno je da u skladu sa međunarodno prihvaćenim demokratskim standardima, mandat sada treba da bude dat drugoj partiji na listi“, kategoričan je Vanhaute.
Ključno pitanje: zbog čega nisu uspeli pregovori VMRO-DPMNE i DUI postavio je jedino evroposlanik Knut Flekenštajn. Da li je problem ličnost Gruevskog ili neko suštinsko pitanje? O tome oko čega se nisu sporazumeli Ali Ahmeti i Gruevski nema u javnosti ni abera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.