IVANOV: Zakon favorizuje albanski jezik u Makedoniji 1Foto: Epa

– Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov odbio je da potpiše zakon o jezicima, po kojem bi albanski praktično postao drugi zvanični jezik u toj zemlji, rekavši da se taj zakon kosi sa Ustavom. Ivanov je poslao pismo parlamentu – Sobranju, u kojem poslanike obaveštava da neće potpisati ukaz, a dostavio je i detaljno obraloženje te svoje odluke.

“Umesto u duhu dijaloga i zajedničkog života u cilju izgradnje multietničkog društva putem pravednih i opšteprihvaćenih zakona, doneli smo nepravedan i represivan zakon koji favorizuje albanski jezik”, izjavio je Ivanov obrazlažući odluku da se zakon o jezicima ponovo nađe pred poslanicima Sobranja.

Ivanov je naveo i da je sprovođenje tog zakona preskupo, kao i da postoji opasnost da se otvori pitanje promene Ustava i ugrozi teritorijalni integritet i suverenitet Makedonije. “Ovim zakonom se uvodi veoma skup paralelizam u svim organima državne vlasti što vodi ka njhovoj potpunoj blokadi i nefunkcionalnosti. U uslovima blokade postoji opasnost da se otvori pitanje ustavnog redefinisanja i ugrožavanja unitarnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Makedonije”, rekao je Ivanov.
Đorđe Ivanov je za predsednika Makedonije biran 2009. i 2014, uz podršku sada opozicione VMRO-DPMNE.

Upitan da prokomentariše odluku Ivanova da li smatra da će ona dovesti do krize, predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji i poslanik Sobranja Ivan Stoilković je za Danas rekao da smatra da taj zakon predstavlja narušavanje unitarnosti države i da je to ono što je nagnalo predsednika da ga ne potpiše. “Pričati o krizi u Makedoniji je po meni besmisleno, s obzirom da je Makedonija već godinama u krizi. Kada je u pitanju odluka Ivanova, on kao predsednik države ima pravo da proceni šta je dobro za državu a šta nije, a u ovom slučaju dopunski argument mu daje to što je zakon u suprotnosti sa garancijama koje je dao Zoran Zaev da će poštovati unitarni karakter makedonske države”, tvrdi Stoilković.

Sobranje je 11. januara, sa 69 glasova za, potvrdilo zakon o upotrebi albanskog kao drugog zvaničnog jezika, što je bio jedan od ključnih zahteva albanskih političkih stranaka u Makedoniji. Nijedan od poslanika nije glasao protiv zakona, ali u skupštinskoj sali nisu bili prisutni poslanici VMRO-DPMNE, koji sednice parlamenta bojkotuju zbog hapšenja nekoliko zvaničnika te stranke. VMRO-DPMNE je protestovao, tvrdeći da je novi zakon protivustavan, kao i da “produbljuje razlike u društvu na štetu homogenizacije makedonske zajednice”. Zahvaljujući tom zakonu, upotreba albanskog jezika, koja je do sada bila ograničena na lokalne samouprave, bila bi proširena na čitavu teritoriju države i sve institucije.

Pošto je Ivanov odbacio zakon, čitava procedura se vraća u Sobranje i za njegovo usvajanje će biti potrebna dvotrećinska podrška poslanika, uključujući i glasove VMRO-DPMNE. Vladajuća koalicija Socijademokratskog saveza Makedonije i najveće partije Albanca u Makedoniji DUI je ranije najavila da će, ako Ivanov ne potpiše ukaz, ponovo izglasati isti Zakon o jezicima, koji nakon toga automatski stupa na snagu bez potrebe da ga potpiše predsednik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari