Predstavnici SAD i EU su oduševljeni, ali ne sasvim, rezultatom svojih višednevnih „konsultacija“ sa četiri ključne makedonske političke stranke: komotnom većinom od 83 glasa Sobranje Makedonije je u noći između utorka i srede odložilo svoje za juče propisano samoraspuštanje za 7. april, a vanredne parlamentarne izbore pomerilo je sa 24. aprila na 5. jun ove godine. Odluci manjka što nije doneta željenim konsenzusom ključnih političkih stranaka. Glasanju, kao i kod donošenja prethodne odluke-zakona, nisu prisustvovali poslanici opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije koji su inicijatori raspisivanja vanrednih izbora, kao i njihovog odlaganja.

Inicijativu za odlaganje datuma raspuštanja parlamenta i datuma izbora podnelo je 26 poslanika političkih stranaka etničkih Albanaca DUI i DPA na čelu sa svojim liderima Alijem Ahmetijem i Menduhom Tačijem, a pridužila im se i jedna nezavisna poslanica.

Američki ambasador Džes Bejli, evropski komesar za proširenje Jonanes Han, predstavnici Evropskog parlamenta Ivo Vajgl, Ričard Hovit i Edvard Kukan izrazili su zbirkom uobičajenih fraza zadovoljstvo zbog onoga što je urađeno u poslednji čas, u noći između utorka i srede, pozvali političke stranke na odgovornost, a ambasador Bejli je makedonske medije podsetio na esnafski etički kodeks. Odlukom parlamenta o odlaganju navodno je sačuvan u životu dogovor iz Pržina o razrešenju političke krize, pa je u dogovorom propisanim okvirima od 100 dana pred izbore, navodno, ostala i ostavka koju je lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski podneo na funkciju premijera.

Socijaldemokratski savez Makedonije zahtevao je odlaganje izbora jer, po oceni te stranke, birački spisak nije verodostojan, a Državna izborna komisija nema dovoljno vremena da ga po već usvojenoj metodologiji terenske kontrole i ukrštanja baza podataka više državnih institucija kredibilnim učini do ranije dogovorenog izbornog datuma, 24. aprila.

Posebno mesto u već dvogodišnjoj političkoj krizi dobili su mediji. Sudeći po zasad dostupnim informacijama, radna grupa za reformu medija u traženju modela koji bi zadovoljio sve političke stranke nije daleko odmakla. Između dela medija i stranaka i međunarodnog posrednika u pregovorima o reformi medija Belgijanca Pitera van Hauta došlo je do zaoštravanja odnosa kada je on objasnio da zakonska rešenja za medije za koja se on zalaže doduše ne postoje ni u jednoj zemlji u Evropi, ali ni mediji, kakvi su makedonski, a ni mentalitet kakav je makedonski nema, navodno, nijedna zemlja u Evropi.

Evropska komisija se ogradila od prepiske koju je Belgijanac sa svojim oponentima u istom stilu nastavio preko svog Tviter naloga uvredljivo se izražavajući i o Muzeju VMRO, pa ga je novinar skopskog Dnevnika Darko Janevski, smatrajući da je to uvreda za mnogo više Makedonaca nego što članova ima istoimena politička stranka, pozvao da napusti Skoplje prvim avionom koji leti za Brisel danas u 13.35 sati, cena karte 7999 denara, a da se Makedoncima umesto njega „neobjektivnog, slabo obrazovanog i ne baš razumnog pregovarača“ pošalje „neko manje frustriran, a sa više znanja i senzibilnosti za situaciju u Makedoniji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari