Pakistanci još ne znaju koja će stranka formirati sledeću vladu ili ko će biti njihov naredni premijer četiri dana nakon opštih izbora, piše BBC.
Uprkos pritvoru bivšeg premijera Imrana Kana i brojnim preprekama koje se postavljaju njegovom pakistanskom Tehreek-e-Insaf-u (PTI), nezavisni kandidati koje podržava ova stranka iznenadili su posmatrače osvojivši 93 mesta u Nacionalnoj skupštini, najviše od bilo koje stranke.
Međutim, to je daleko od proste većine od 169 mesta koja je potrebna za formiranje vlade.
Pakistanska muslimanska liga Navaz (PML-N) drugog bivšeg premijera Navaza Šarifa zauzela je drugo mesto sa 75 mesta. Videlo se da ima podršku moćne vojske zemlje i od njega se očekivalo da će doći do pobede, pet godina nakon što je sramotno napustio Pakistan.
Pakistanska narodna partija (PPP), koju predvodi Bilaval Buto Zardari, zauzela je treće mesto sa 54 mesta.
Ustav nalaže da političke stranke moraju formirati vladu do 29. februara, odnosno tri nedelje nakon dana izbora. Narodna skupština ima ukupno 336 poslaničkih mesta, od kojih se o 266 odlučuje direktnim glasanjem, a 70 je rezervisano – 60 za žene i 10 za nemuslimane – i ona se raspoređuju prema snazi svake stranke u skupštini.
„Nijedna partija nema prostu većinu a ipak će morati da nađu zajednički jezik ili formiraju koaliciju da bi postojali“, rekao je politički analitičar Rafiulah Kakar za BBC iz Islamabada.
Dok su i PTI i PML-N proglasili pobedu, čini se da je koaliciona vlada neizbežna. Kako se prepirke nastavljaju, nezavisni kandidati koji nisu pobedili preplavili su sudove optužbama za nameštanje glasova.
Pristalice PTI-a su takođe organizovale proteste ispred kancelarija izborne komisije širom zemlje.
Postoji nekoliko mogućih scenarija:
*Šarifov PML-N udružuje snage sa Butoovim PPP
Jedan verovatan scenario mogao bi da dovede do toga da PML-N formira koaliciju sa PPP, kao i sa nekim manjim strankama, rekla je za BBC profesor Samina Jasmin sa Univerziteta Zapadne Australije. Dve stranke su formirale savez da svrgnu Kana sa vlasti 2022. godine i vladale su do avgusta prošle godine.
PML-N se udvara socijalno liberalnom Pokretu Mutahida Kaumi (MKM), koji je osvojio 17 mesta. Takođe nastoji da privuče nezavisne kandidate na svoju stranu.
Dok se Zardari u nedelju u Lahoru sastao sa delegacijom PML-N koju je predvodio Šarifov brat Šehbaz, čini se da JPP odvaja vreme da razmotri svoje opcije. Centralni izvršni komitet stranke treba da se sastane u ponedeljak u Islamabadu.
*PPP formira savez sa Khanovom PTI
Viši lider PPP-a Šeri Reman rekla je da su vrata stranke otvorena za sve političke snage, na pitanje BBC da li je stranka voljna da radi sa PTI.
Međutim, Kanov savetnik za medije, Zulfi Buhari, rekao je za BBC da je velika verovatnoća da će PTI sedeti u klupama opozicije umesto da formira koaliciju ako ne uspe da prikupi većinu.
Ovo odražava ranija osećanja Kana, koji trenutno služi 14-godišnju zatvorsku kaznu po raznim optužbama. On je 2018. rekao da će koaliciona vlada biti slaba i da je zemlji potrebna jaka vlada da prebrodi krizu sa kojom se suočava. Ipak, nastavio je da formira koaliciju sa manjim strankama kao što je MKM.
*PML-N formira koaliciju sa PTI i drugim strankama
Ovo bi bio izuzetan preokret za stranku čiji je lider zatvoren, njen partijski simbol oduzet, a desetine njenih pristalica pritvoreno. Ali u ovim neviđenim vremenima ništa se ne može isključiti.
Poziv višeg lidera PML-N Azama Nazira Tarara za „koalicionu vladu“ u kojoj bi „svi trebalo da se udruže izgleda kao prećutno priznanje da se PTI ne može ignorisati“.
„Čak i oni koji ranije nisu glasali za Imrana mogu osećati nepravdu zbog toga kako se vojska odnosila prema njemu i njegovoj partiji u protekle dve godine“, rekao je Udej Čandra sa Univerziteta Džordžtaun.
„Izgleda da je narušen osećaj demokratske pravičnosti, uobičajen u celom regionu“.
On je dodao: „Biranjem Nezavisnih glasači šalju jasnu poruku vojsci: neka prevlada civilna demokratija“.
*Nezavisne stranke koje podržava PTI spajaju se sa manjim partijama
Jedna od mogućnosti koja se raspravlja je da se kandidati koje podržava PTI mogu pridružiti manjoj stranci u pokušaju da formiraju koalicionu vladu. Ovo je da bi se spojila njihova mesta, a takođe i da bi se iskoristilo 60 mesta u Narodnoj skupštini rezervisanih za žene.
Politička partija dobija jedno žensko mesto za svakih 3,5 mesta koje je osvojila. Nezavisni kandidati nemaju pravo na ovo jer ne pripadaju partiji.
U roku od 72 sata od finalizovanja izbornih rezultata, oni takođe moraju da se izjasne o svojoj nameri da se pridruže nekoj stranci ili da sede kao nezavisni poslanici.
Međutim, Asma Faiz sa Univerziteta za menadžment nauka u Lahoru kaže da je „malo verovatno“ da će PTI uspeti da formira koalicionu vladu, jer će im čak i savezi sa manjim strankama i dalje nedostajati većine.
„Za PTI, ne postoji brojčana prednost u dolasku do ovih minijaturnih partija osim kao zakonski uslov da se stekne uporište u stranci“, rekla je ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.