Predsednički izbori u Americi neće mnogo uticati na spoljnu politiku prema
zapadnom Balkanu, a dobra vest za Srbiju je da nije krizni deo sveta, pa nije bila u fokusu predizborne kampanje, izjavio je danas na Kopaoniku američki ambasador u Srbiji Kalj Skat.
Srbija tu nije bila tema i ne očekujem značajne promene prema vašoj zemlji. Odnosi SAD i Srbije zasnovani su na međusobnom partnerstu, radimo na dinamičnijim ekonomskim odnosima i podržavamo evropski put zemalja, kazao je Skat na regionalnom seminaru politikologa na temu „Predsednički izbori u SAD“.
On je istakao da je za SAD važno da postoji stabilnost na Balkanu i da se nastavi proces pomirenja.
Politika je bazirana na onome što je bilo i pre četiri i pre deset godina,a ona se odnosi nastabilnost, ekonomski rast i evroatlanske i evropske integracije za one zemlje koje to žele, tako da mislim da neće biti promena, poručio je američki ambasador.
Prema njegovim rečima, odnosi sa Srbijom su u usponu.
Sarađujemo u borbi protiv terorizma, radimo na stabilnosti regiona, američke kompanije ulažu u Srbiju blizu četiri milijarde dolara i između 16.000 i 20.000 ljudi radi za američka preduzeća, a sve to vidim kao pozitivno, osim kada čitam vaše tabloide, kazao je Skat.
Govoreći o izborima u SAD, podsetio je da je fokus kampanje bio na četiri ključne tačke, odnosno na migracijama, američkoj trgovinskoj politici, Kini i na odnosu prema NATO.
Rekao je da ne može da prognozira ko će pobediti na izborima i podsetio na,kako je kazao, šokantne rezultate istraživanja javnog mnjenja po kojima samo 13 odsto Amerikanaca planira da glasa, dok čak 80 odsto njih kampanju ocenjuje kao odbojnu.
Dekan Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragan Simić rekao je da je jasno da se danas ništa u svetu ne može dogoditi mimo Sjedinjenih Država i da svet davno nije imao ovako složene međunarodne odnose.
Naglasio je da je uloga koju SAD imaju na našim prostorima „blagotvorna“,jer one doprinose stabilnosti na Balkanu, prevazilaženju ratnog nasleđa i transiranju puta ka članstvu u EU.
Na trodnevnom seminaru, koji predstavlja jedno od najmasovnijih okupljanja politikologa u Evropi, više od 400 učesnika analiziraće tok kampanje, programe i ličnosti kandidata za predsednika SAD i razmatrati moguće posledice izbora po SAD, međunarodne odnose i zemlje zapadnog Balkana.
Organizatori seminara su Centar za društveni dijalog i regionalne inicijative i Fakultet političkih nauka u Beogradu, uz podršku Ambasade SAD u Srbiji, Balkanskog fonda za demokratiju i SRC Milan Gale Muškatirović.
Regionalni seminar politikologa prvi put je održan 2008. godine, a ovogodišnji je posvećen prerano preminulom mladom naučniku Filipu Brkoviću, jednom od osnivača Seminara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.