Predsednica Republike Kine (Tajvana) Caj Ing-ven u julu je boravila u Njujorku, toj ikoni različitosti i domu Ujedinjenih nacija, na putu ka Karibima, gde je bila u državnim posetama diplomatskim saveznicima Tajvana.
Na sastancima sa stalnim predstavnicima tajvanskih saveznika u UN, predsednica Caj je ponovila da 23 miliona stanovnika Tajvana ima pravo da učestvuje u sistemu UN. Ona je takođe naglasila da je Tajvan posvećen udruživanju snaga sa globalnim partnerima kako bi doprineo ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja UN (COR) kako bismo stvorili svet kakav želimo i budućnost kakva nam je potrebna.
COR je plan za bolju i održiviju budućnost, čiji je cilj da svet povede održivim i stabilnim putem „ne ostavljajući nikoga na začelju“. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je na visokom političkom forumu UN o održivom razvoju prošlog meseca istakao preku potrebu ubrzanja odgovarajućih planova. Isto tako, on je apelovao na narode da unaprede „Imperativ inkluzivnosti“, jer „razvoj nije održiv ako nije pravičan i inkluzivan“.
Principi inkluzivnosti i ne ostavljanja bilo koga po strani ključni su za ostvarivanje COR. Tajvan, potpuno razvijena demokratija, postigao je značajan napredak u ispunjavanju COR i pružio pomoć zemljama kojima je potrebna. Pa ipak, zbog političkog mešanja i dalje mu je zabranjeno da učestvuje na odgovarajućim sastancima, u mehanizmima i aktivnostima. To je ozbiljno potkopalo princip partnerstva koji je osnov COR i koji zahteva učešće svih zemalja, ulagača i ljudi. Tajvan je voljan i spreman da podeli svoju uspešnu priču i dalje doprinese kolektivnom naporu ispunjavanja COR.
Posle puno godina truda, Tajvan je načinio velike korake u ublažavanju siromaštva i sveo problem gladi na nulu. Naš procenat domaćinstava sa niskim prihodima sveden je na 1,6 odsto. Pokrenut 1993, program Nacionalnog zdravstvenog osiguranja sada pokriva 99,8 odsto stanovništva. Prošle godine naša stopa recikliranja otpada dostigla je 55,69 odsto, stopa pismenosti 98,8 odsto, dok je stopa smrtnosti kod dece 4,2 na 1000. Ove cifre nadmašuju standarde COR. Vlada Tajvana je dalje identifikovala šest glavnih oblasti interesa u vezi sa COR: pametno upravljanje vodama, održiva transformacija energije, čist vazduh, održivo upravljanje materijalima i cirkularna ekonomija, ekološka konzervacija i zelene mreže, i međunarodna partnerstva. Ove oblasti komplementarne su glavnoj temi Visokog političkog foruma UN 2018, a to su COR i 5P – ljudi, planeta, mir, prosperitet i partnerstvo ( people, planet, peace, prosperity, and partnership) koji se odnose na Agendu održivog razvoja 2030.
Poslednjih godina Tajvan je pružao razvojnu pomoć i angažovao se u programima saradnje sa partnerskim zemljama Pacifika, Azije, Afrike, Latinske Amerike i Kariba. Samo 2018. Tajvan je sproveo razvojne projekte u oblastima interesa COR u 39 država. Nastavićemo da pratimo međunarodne trendove i potrebe partnerskih zemalja kako bi osigurali da sve delatnosti budu povezane sa COR.
Imajući u vidu veliko iskustvo i doprinos Tajvana, apsurdno je što je Tajvan sprečen da deli znanje i informacije od kritične važnosti koje bi se mogle upotrebiti za bolje usklađivanje međunarodnih napora.
Često navođen pravni osnov za isključenje Tajvana iz UN je Rezolucija 2758 (XXVI), koju je Generalna skupština UN usvojila 1971. Međutim, rezolucija se ne odnosi na temu predstavljanja Tajvana u UN, niti navodi da je Tajvan deo Narodne Republike Kine (NRK). Zapravo, Tajvan nije, niti je ikada bio deo NRK. Samo demokratski izabrana vlada Tajvana može predstavljati njegovih 23 miliona ljudi. Nažalost, UN i dalje zloupotrebljavaju i pogrešno tumače rezoluciju kako bi opravdale pogrešno isključenje i izolaciju Tajvana.
Međunarodne organizacije su osnovane da bi ispunjavale zajedničke ciljeve svojih članica, a ne da služe interesima samo jedne članice. Član 100 Povelje UN jasno kaže da “u ispunjavanju svojih dužnosti generalni sekretar i osoblje ne traže niti primaju instrukcije bilo koje vlade ili autoriteta van Organizacije”. Za žaljenje je što UN nepomično sede kada god Kina pokušava da sistemu UN nametne svoj takozvani “princip jedne Kine”. Poslednji primer je odbijanje konsultativnog statusa u Ekonomskom i socijalnom savetu UN desetinama nevladinih organizacija samo zbog toga što pominjanje Tajvana u njihovim dokumentima protivreči zahtevima Kine.
Istinski inkluzivne UN nikoga ne bi ostavile po strani. Danas je, nažalost, vlasnicima pasoša Tajvana zabranjeno da uđu u prostorije UN radi javnih poseta i sastanaka. Takođe, tajvanskim novinarima i medijima odbijaju se akreditacije za izveštavanje sa sastanaka UN. Ovi postupci su nepravedni i diskriminatorski i protivreče principu univerzalnosti na osnovu kojeg su UN stvorene. UN bi trebalo da usklade svoje reči i dela i smesta pokrenu akciju kojom bi ispravile svoje prakse isključivanja.
Ova napeta situacija nije, niti će ikada zastrašiti Tajvan. Tajvan je spreman, voljan i sposoban da daje svoj doprinos. Ako UN nastave da se povinuju prinudi Kine odbijajući učešće Tajvana, to će samo ohrabriti tvrdokornost Pekinga. Napori da se ispuni svrha dostizanja međunarodne saradnje u rešavanju međunarodnih problema ekonomskog, socijalnog, kulturnog ili humanitarnog karaktera, i napori na promovisanju i ohrabrivanju poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda za sve, kao što je to navedeno u Članu 1 Povelje UN, takođe će biti obogaljeni. Ako je domaćin nacija ozbiljan kada je reč o promociji inkluzivnosti i činjenju da razvoj bude održiv za sve, trebalo bi da otvori svoja vrata Tajvanu.
Autor je ministar spoljnih poslova Tajvana
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.