Iznenađenje u Makedoniji:Ministar finansija podneo ostavku 1

Ukoliko su u dve godine trajućoj političkoj krizi iznenađenja još moguća, iznenađenje se dogodilo juče: potpredsednik Vlade i ministar finansija Zoran Stavreski podneo je ostavku, kako je naveo, na preporuku lekara iz zdravstvenih razloga i potrebe dužeg lečenja i oporavka. On se biranim rečima izjasnio o svojoj decenijskoj saradnji sa bivšim makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim, ali i sadašnjim Emilom Dimitrijevim.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Već juče je za potpredsednika vlade za ekonomska pitanja i ministra finansija Makedonije predložen Kiril Minovski, dosadašnji direktor uprave javnih prihoda. Bez obzira čime je motivisana, ova ostavka je udarac za VMRO-DPMNE, koja dve godine odoleva udarima i iz opozicije i iz međunarodne zajednice.

Stavreski je najbliži saradnik i kum Nikole Gruevskog, šefa VMRO-DPMNE koji je 15. januara ove godine podneo ostavku na funkciju premijera na osnovu političkog dogovora između četiri ključne makedonske političke stranke i ambasadora SAD i EU u Skoplju, a prema kome je do te ostavke trebalo da dođe 100 dana pred izbore do kojih nije došlo. I ne zna se kada će.

Zoran Stavreski je na mestu potpredsednika Vlade Makedonije od 2006. godine kada je na njeno čelo došao Gruevski, a funkciju ministra finansija obavlja od 2009. godine. Mada spada u države niskog životnog standarda, Makedonija je, sve do izbijanja afere prisluškivanje, od nadležnih međunarodnih institucija dobijala visoke ocene za svoje ekonomske rezultate koje i sada karakteriše stopa rasta viša od stope rasta u svim susednim državama. Po izbijanju krize, ove su ocene na neki način dovedene u pitanje od strane onih koji su ih duži niz godina davali.

Ime Zorana Stavreskog jedno je od prvih koje se pojavilo u aferi sa prisluškivanjem. Objavljeni su njegovi tajno snimljeni privatni telefonski razgovori sa bivšom ministarkom unutrašnjih poslova Gordanom Jankulovskom tokom kojih je on negodovao zbog načina trošenja budžetskih para, a zajedno su ogovarali svog premijera. Ovi su razgovori očito objavljeni s namerom da izazovu raskol u VMRO-DPMNE i među kumovima, ali do toga tada nije došlo. Gruevski je dao punu podršku Stavreskom i njegovu kritiku uzeo kao dokaz demokratičnosti u njihovoj stranci i vladi. I kad je kasnije smenio nekoliko svojih ministara, onih čiji su tajno snimani razgovori najviše objavljivani, Gruevski nije smenio Stavreskog.

R. Ć.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari