Iznenadno vođstvo šiitskog sveštenika 1Foto: Wikipedia

Irački šiitski sveštenik nacionalista Muktada al-Sadr, koji je predvodio dve pobune protiv američkih vojnika, preuzeo je iznenađujuće vođstvo na parlamentarnim izborima.

On je tako ostavio iza sebe rivale koje podržava Iran i aktuelnog premijera, saopštila je izborna komisija te zemlje.

Pošto je prebrojano 95 odsto glasova u 10 od 18 iračkih provincija, savez Muktade al-Sadra, koji je poznat po neprijateljskom stavu i prema Sjedinjenim Državama i prema Iranu, vodi na izborima, na drugom mestu je koalicija šefa šiitske milicije Hadija al-Amirija kog podržava Teheran, a na trećem je aktuelni irački premijer Hajder al-Abadi. Preliminarni rezultati predstavljaju ozbiljan preokret za Abadija, koji je u predizbornu trku ušao kao favorit. Konačni rezultati bi trebalo da budu saopšteni 48 sati nakon zatvaranja biračkih mesta. Sadr ima mnoštvo pristalica među mladima, siromašnima i raseljenim licima, ali je do sada bio po strani zbog uticajnih figura koje podržava Iran. On neće postati premijer zato što se nije kandidovao da to bude, ali pobeda na izborima će ga staviti na poziciju da može da izabere nekoga za to mesto. Međutim, osvajanje najvećeg broja mesta u parlamentu neće automatski to omogućiti jer i ostali koalicioni blokovi koji odnesu pobedu moraju da pristanu na nominaciju.

I Sadr i Amiri su osvojili najviše glasova u četiri od 10 provincija u kojima su prebrojani glasovi, ali Amirijeva alijansa je osvojila znatno više glasova u Bagdadu, koji ima najveći broj mesta u parlamentu. Neki izvori su ranije tvrdili da Abadi vodi na izborima koji su održani u subotu i bili su prvi nakon što je Irak proglasio pobedu nad Islamskom državom. Izlaznost je, prema podacima nezavisne izborne komisije, bila 44,52 odsto, što je znatno niže nego na prethodnim izborima. Komisija nije objavila koliko je mesta svaki blok osvojio, već će to učiniti kada budu objavljeni rezultati iz svih preostalih provincija.

Dokument koji je Rojtersu predao jedan kandidat iz Bagdada, a koji je kružio među novinarima i analitičarima, pokazao je rezultate iz svih 18 provincija. Proračuni koje je Rojters uradio na osnovu tog dokumenta pokazali su da je Sadr odneo pobedu širom zemlje sa preko 1,3 miliona glasova i da je njegova alijansa osvojila 54 od 329 mesta u parlamentu. Na drugom mestu je Amiri sa oko 1,2 miliona glasova odnosno 47 mesta, a zatim Abadi sa preko milion glasova i 42 mesta u parlamentu.

Sadr je jedan od nekolicine šiitskih lidera koji su se distancirali od Irana, a Teheran je saopštio da neće dopustiti da njegov blok vlada. On se predstavlja kao irački nacionalista i prošle godine se sastao sa saudijskim krunisanim princom Mohamadom bin Salmanom, koji se snažno protivi Iranu. Na izborima 2010, koalicija potpredsednika Ajada Alavija je osvojila najveći broj mesta u parlamentu, iako u tesnoj pobedi, ali je njemu zabranjeno da bude premijer, za šta je on okrivio Teheran.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari