Biznis insajder tvrdi da Rusi u rat odlaze nadrogirani: “Nastavljaju napadati i kad su ranjeni” 1Foto: EPA-EFE/ARKADY BUDNITSKY

Ruski vojnici u bitke idu nadrogirani, stoji u novom izvješću, a vojni stručnjak Mik Rajan (Mick Ryan) kaže da je ova praksa ustaljena u ratovanju.

Rusija je počela hemijski da snižava inhibicije svojih vojnika kako bi osigurala da će loše obučeni civili i osuđenici nastaviti da se bore bez obzira na uslove rata u Ukrajini, saopštio je britanski istraživački centar za odbranu Roial United Service Institute.

U majskom izveštaju, istraživački centar je pogledao kako je evoluirala ruska vojna taktika u drugoj godini rata, pozivajući se na ukrajinske vojne izvore koji kažu da ruski vojnici koje susreću često izgledaju „kao da su pod uticajem amfetamina ili nekog drugog narkotik“, piše Biznis insajder (Business Insider), a prenosi hrvatski N1.

Muškarci koji će verovatno krenuti u rat su drogirani ruski „potrošni vojnici“, uglavnom sastavljeni od regruta iz Donjecka i Luganska, zatvorenika koje je regrutovao Vagnerov odred i mobilisanih regruta, navodi se u izveštaju.

U izveštaju se takođe navodi da se ove „potrošne“ trupe šalju u malim grupama da angažuju ukrajinsku odbranu „dok ne pomru“. Ukrajinski vojnici navode da mnogi Rusi nastavljaju da napadaju čak i nakon što su ranjeni.

Materijali sa bojnog polja sugerišu da ruski vojnici verovatno uzimaju supstance u tečnom obliku, navodi se u izveštaju istraživačkog centra.

Drogiranje aktivnih vojnika može biti mračna strategija, ali nije neuobičajeno, kaže Mik Rajan, penzionisani general australijske vojske i vojni strateg. Kaže da je ovu taktiku video kada je bio u pešadijskom bataljonu u Istočnom Timoru 2000. godine.

„Nije to ništa novo. Slanje trupa u napad pod uticajem droge je zapravo prilično uobičajeno u vojnoj istoriji“, rekao je Rajan za Insajder.

Insajder je ranije ove godine pisao da je nekoliko zemalja širom sveta davalo svojim vojnicima lekove za poboljšanje performansi u prošlosti. Britanske prodavnice su prodavale špriceve ​​za heroin kao poklone trupama tokom Prvog svetskog rata. Nacisti su svojim vojnicima davali metamfetamin kako bi poboljšali njihovu budnost na bojnom polju, a američka vojska je vojnicima na dugotrajnim misijama tokom rata u Vijetnamu delila lekove protiv bolova i tablete za brzinu.

Rusija ima svoju isprekidanu istoriju upotrebe alkohola i droga tokom rata. U izveštaju britanske obaveštajne službe iz aprila ove godine navodi se da ruski vojnici u Ukrajini umiru od alkoholizma.

Zarobljeni ruski vojnik rekao je za CNN ranije ove godine da su njegovi komandanti u Ukrajini bili drogirani lekovima protiv bolova i da su u tom stanju naredili trupama da obavljaju opasne, bezumne zadatke poput trčanja pod minobacačkom vatrom.

Ova taktika je verovatno potrebna da bi se osiguralo da će ruski vojnici nastaviti da se bore, čak i kada im njihove vođe ne daju mnogo za borbu, kaže Rajan.

Ukrajinci, dodao je, imaju „jasnu viziju“. Oni tačno znaju za šta se bore i protiv koga – neprijatelja koji želi da uništi njihovu naciju.

Rusi nemaju te sreće.

„Ponekad pogrešno vođstvo, viziju i tim pomešate sa drogom“, rekao je Rajan za Insajder. „Neke institucije to rade kako bi osigurale da će njihovi vojnici ipak potrčati ka mitraljezima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari