Izrael je danas opet negirao optužbe za genocid, rekavši pred sudijama najvišeg suda Ujedinjenih nacija da čini sve što može da zaštiti civilno stanovništvo tokom svoje vojne operacije u Gazi, prenosi AP.
Međunarodni sud pravde završio je treću rundu saslušanja o hitnim merama koje je zatražila Južna Afrika, koja kaže da izraelski vojni upad u južnom gradu Rafu preti „opstanku Palestinaca u Gazi“ i zatražio je od suda da naredi prekid vatre.
Tamar Kaplan-Tourgeman iz izraelskog pravnog tima, branila je ponašanje države, rekavši da je dozvolila gorivo i lekove u opkoljenoj enklavi.
„Izrael preduzima vanredne mere kako bi minimizirao štetu civilima u Gazi“, rekla je ona u Hagu.
Demonstrantkinja u sali je uzvikom „lažljivci“ nakratko prekinula poslednju reč Kaplan-Turgeman. Saslušanje je bilo pauzirano na manje od minut dok je obezbeđenje ispratilo ženu sa javne galerije.
Južnoafrička Republika saopštila je sudu u četvrtak da je situacija u opkoljenoj enklavi dostigla „novu i užasnu fazu“ i pozvala sudije da nalože obustavu izraelskih vojnih operacija.
Sud održava treću rundu saslušanja o hitnim merama koje je zatražila Južna Afrika od kada je prvi put podnela tužbu za genocid krajem prošle godine.
Prema poslednjem zahtevu, Južna Afrika kaže da izraelski vojni upad u Rafu ugrožava „opstanak Palestinaca u Gazi“.
U januaru su sudije naredile Izraelu da učini sve što je u njegovoj moći da spreči smrt, uništenje i bilo koje akte genocida u Gazi, ali je veće nije naredilo okončanje ofanzive.
Sudije Međunarodnog suda pravde imaju široka ovlašćenja da nalože prekid vatre i druge mere, iako sud nema svoj aparat za izvršenje. Naredba suda iz 2022. kojom se od Rusije traži da prekine svoju invaziju na Ukrajinu do sada je ostala bez pažnje.
Većina stanovništva Gaze od 2,3 miliona ljudi raseljena je od početka borbi.
Južna Afrika je pokrenula postupak u decembru 2023. i smatra da je pravna kampanja ukorenjena u pitanjima koja su centralna za njen identitet.
Vladajuća stranka, Afrički nacionalni kongres, dugo je upoređivala politiku Izraela u Gazi i okupiranoj Zapadnoj obali sa sopstvenom istorijom pod režimom aparthejda vladavine bele manjine nad crnačkom većinom. Aparthejd je okončan 1994.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.