Izraelski bezbednosni zvaničnici signalizirali su spremnost da krenu u kopnenu ofanzivu na Gazu za koju kažu da će biti daleko sveobuhvatnija i žešća od bilo kog prethodnog sukoba sa Hamasom, prenosi Gardijan.
Izraelski ministar odbrane Joav Galant posetio je u četvrtak trupe na granici sa Gazom, rekavši im: „Vidite Gazu sada iz daljine, uskoro ćete je videti iznutra. Naredba će doći“.
„Imam zadatak da nas odvedem do pobede“, rekao je Galant vojnicima. „Bićemo precizni i snažni i nastavićemo sve dok ne ispunimo svoju misiju“.
Ubrzo nakon Galantove izjave, izraelski premijer Benjamin Netanjahu emitovao je snimak sebe sa trupama u blizini granice, takođe obećavajući pobedu. Na sastanku sa britanskim kolegom Rišijem Sunakom, Netanjahu je rekao: „Ovo je naš najmračniji čas“.
Nakon napada Hamasa 7. oktobra u kojem je ubijeno najmanje 1.400 Izraelaca, uglavnom civila, Izrael je pozvao 360.000 rezervista i okupio ogromnu vojsku oko uskog obalnog pojasa Gaze, dok je ojačao odbranu na severnoj granici od mogućnosti napada Hezbolaha u Libanu.
Džo Bajden je napustio Izrael nakon jednodnevnih razgovora u sredu, rekavši da su američki i izraelski zvaničnici razgovarali o „alternativama“ masovne kopnene ofanzive na Gazu, koja će gotovo sigurno izazvati velike civilne žrtve.
Više od 3.000 Palestinaca je već poginulo u enklavi u proteklih 12 dana bombardovanja iz vazduha.
U obraćanju naciji iz Ovalnog kabineta u četvrtak uveče, Bajden je eksplicitno podržao Izrael, pozivajući na još milijarde pomoći dok je želeo da poveže Hamas sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, čije su snage izvršile invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.
„Hamas i Putin predstavljaju različite pretnje, ali ovo im je zajedničko: oboje žele da unište susednu demokratiju“, rekao je on.
Bajden je takođe naglasio da SAD ne mogu da „zanemare humanost nevinih Palestinaca koji samo žele da žive u miru i da imaju priliku“.
Izraelski zvaničnici uporno tvrde da nemaju drugog izbora osim da pokrenu masivni napad, pod kodnim nazivom Operacija Gvozdeni mačevi. Tokom proteklih 16 godina otkako je militantni pokret preuzeo vlast u Gazi, tvrde oni, Izrael je vodio tri značajna sukoba sa Hamasom, ali su rekli da su te kampanje imale za cilj da drže Hamas pod kontrolom, a ne da ga unište.
„Strategija je bila da svaki put bude duži jaz između različitih sukoba, ali nije uspela i više se ne može desiti“, rekao je visoki izraelski bezbednosni zvaničnik.
„Dakle, jedini zaključak je da moramo ući, očistiti ih i eliminisati Hamas iz korena, ne samo vojno, već i ekonomski, njegovu administraciju. Sve bi trebalo da nestane“.
„To je sada ideja i za to se spremamo“, rekao je zvaničnik i upozorio: „Neće biti tako kratko koliko bismo želeli kao Izraelci. Biće to produžena kampanja. Biće potrebno vreme“.
Dok se strah širi širom regiona od velikog rata, jordanski ministar spoljnih poslova Ajman Safadi je rekao: „Sve indikacije su da dolazi najgore. Katastrofa će imati bolne posledice u narednom periodu“.
Diplomatski napori, dodao je Safadi, nisu uspeli da ih odvrate od invazije.
Petnja sveopštim kopnenim ratom se pojavila baš kada je postojala nada da će humanitarna pomoć stići do 2,3 miliona Palestinaca zarobljenih u Gazi, koji su odsečeni od vode, hrane i medicinskih zaliha u posljednjih 12 dana.
Prema dogovoru kojem je posredovao Bajden tokom njegove posete Izraelu, prelaz Rafa na granici između Egipta i Gaze trebalo je da bude otvoren u petak kako bi samo 20 kamiona sa zalihama ušlo na teritoriju. Izraelska vlada je rekla da bi moglo uslediti više ako Hamas ne „otme“ prvu isporuku.
Čak ni ova skromna isporuka nije bila u potpunosti zagarantovana. Stejt department je u četvrtak saopštio da novi specijalni američki izaslanik za humanitarna pitanja Dejvid Saterfild još uvek pokušava da „pregovara o tačnim modalitetima“ sporazuma, dok su egipatski radnici počeli da popravljaju put koji prolazi kroz prelaz Rafa.
Direktor Svetske zdravstvene organizacije za hitne slučajeve Majkl Rajan rekao je da je pomoć potrebna „svakog dana“ i nazvao je početni konvoj od 20 kamiona „kap u moru potrebe upravo sada“.
Tokom posete Kairu, generalni sekretar UN, Antonio Gutereš, rekao je: „Sada su nam potrebna hrana, voda, lekovi i gorivo. Potrebno je da se pomoć održi“.
Pretnja kopnenim napadom uz stalne vazdušne napade, sada preti da u svakom trenutku preseče čak i ovu tanku liniju spasa do Gaze.
„Biće mnogo povređenih koji će izgubiti život ako dovoljno goriva, medicinskih zaliha i pomoći za spasavanje života ne bude dostavljeno bolnicama u Gazi koje su pune povređenih civila od neprekidnog bombardovanja i izraelskih vazdušnih udara“, rekao je Riham Džafari,iz ActionAid Palestine.
„Nedovoljna pomoć će izazvati zdravstvene katastrofe i glad, jer pacijenti sa hroničnim bolestima i trudnice neće moći da dobiju medicinsku negu i ishranu koja im je potrebna, a to će ugroziti njihove živote. Znamo da trenutno obećanih 20 kamiona pomoći jednostavno nije dovoljno“.
Humanitarne agencije su spremile zalihe za spasavanje života na egipatskoj strani granice i čekaju otvaranje prelaza. Šef UN za pomoć Martin Grifits rekao je u sredu Savetu bezbednosti UN da je organizacija nastojala da isporuku pomoći Gazi vrati na 100 kamiona dnevno, što je nivo pre sukoba Izraela i Hamasa.
„Zbog nestašice vode, UNRVA (Agencija UN za pomoć) je na nekim lokacijama prinuđena da smanji količinu vode na jedan litar vode po osobi dnevno. Imajte na umu da bi minimum po međunarodnim standardima trebalo da bude 15 litara, a oni dobijaju jedan – i oni su srećnici“, naveo je Grifits.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.