Izrael izveo invaziju na Liban: Kako su Amerikanci tiho podržali vojnu akciju Benjamina Netanjahua? 1Foto: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Izrael je jutros izvršio invaziju na Liban koju su Izraelske odbrambene snage (IDF) nazvale „ograničenom kopnenom operacijom“ u južnom Libanu usmerenu na Hezbolah, prenosi Gardijan.

Nakon najave Izraela da počinje „ograničeni upad“ na južni Liban, izraelski vojni portparol Avičaj Adrae je jutros izdao saopštenje, poručivši Libancima da ne putuju vozilima sa severa u region južno od reke Litani „zbog lične bezbednosti“.

„Teške borbe se vode u južnom Libanu, a elementi Hezbolaha koriste civilno okruženje i stanovništvo kao živi štit za pokretanje napada“, rekao je Adrae u saopštenju.

Reka Litani, oko 32 kilometra severno od granice između Libana i Izraela, odvaja pogranični region od ostatka Libana.

Izrael je zahtevao da Hezbolah povuče svoje borce severno od reke Litani otkako su borbe počele 8. oktobra. Hezbolah je odbio da pregovara o svom prisustvu južno od Litanija dok se ne postigne prekid vatre u Gazi.

Izraelski avioni su tokom noći izveli udare na više od deset ciljeva u južnom Libanu, dok su u ponedeljak uveče granatirali područja koja je Izrael proglasio „zatvorenom vojnom zonom“.

Izrael je takođe gađao, kako su naveli, „instalacije Hezbolaha“ u Dahije, južnom predgrađu Bejruta, u uzastopnim talasima vazdušnih napada.

Hezbolah je saopštio da je gađao izraelske vojnike koji su se podržani raketama i granatiranjem približavali plavoj liniji koju su povukle UN i koja razdvaja Izrael i Liban. Grupa je saopštila da je u ponedeljak ujutro pucala na izraelske trupe u Metuli, gradu na izraelskoj strani linije.

Itamer Ben-Gvir, izraelski krajnje desničarski ministar unutrašnjih poslova, koji je ranije pretio da će srušiti koalicionu vladu Benjamina Netanjahua ako se postigne dogovor o prekidu vatre sa Hezbolahom, objavio je na društvenim mrežama da se moli za uspeh izraelske kopnene invazije unutar Libana.

„Odluke koje smo doneli poslednjih dana su važne, ispravne i neophodne odluke. Istovremeno, ovo je vreme da ne stanemo, već da nastavimo da činimo sve, svom snagom, i slomimo terorističku organizaciju Hezbolah, kako bismo bezbedno vratili stanovnike severa u njihove domove. Molim se za uspeh vojnika koji se trenutno bore u teškim uslovima u južnom Libanu, a iza njih stoji narod Izraela“.

Američki sekretar odbrane Lojd Ostin rekao je da je razgovarao sa svojim izraelskim kolegom Joavom Galantom i da su se njih dvojica „složili o neophodnosti demontiranja infrastrukture za napade duž granice“ sa Libanom.

Takođe je rekao da je „jasno stavio do znanja da su Sjedinjene Države u dobrom položaju da brane američko osoblje, partnere i saveznike pred pretnjama Irana i terorističkih organizacija koje podržava Iran“.

Kako je ranije objavljeno, Vlada Velike Britanije je angažovala avion iz Libana za Britance koji žele da napuste zemlju.

Izrael izveo invaziju na Liban: Kako su Amerikanci tiho podržali vojnu akciju Benjamina Netanjahua? 2
Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Dejvid Lami, ministar spoljnih poslova, opisao je situaciju u Libanu kao „nestabilnu“ i sa „potencijalom da se brzo pogorša“.

Sirijski državni mediji javili su da je troje civila poginula u izraelskim vazdušnim napadima, dok je državna televizija javila da je njihova novinarka ubijena.

Više od 1.000 ljudi u Libanu je ubijeno u protekle dve nedelje, 6.000 ranjeno i, prema podacima libanske vlade, milion je raseljeno.

U međuvremenu malo je političkog podsticaja za Benjamina Netanjahua da odustane, pošto je ubistvo lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha dalo politički podsticaj izraelskom premijeru. Izrael nije pokazao nameru da popusti.

Podrška Bele kuće

Politico piše, pozivajući se na američke i izraelske zvaničnike, da su visoki zvaničnici Bele kuće privatno rekli Izraelu da će SAD podržati njegovu odluku da pojača vojni pritisak na Hezbolah – čak i dok je administracija Džo Bajdena javno pozivala izraelsku vladu poslednjih sedmica da smanji napade.

Predsednički savetnik Ejmos Hohštajn i Bret Mekgurk, koordinator Bele kuće za Bliski istok, rekli su visokim izraelskim zvaničnicima poslednjih sedmica da se SAD slaže sa širim planom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da preusmeri vojni fokus Izraela na sever prema Hezbolahu kako bi se grupa uverila da se uključi u diplomatske pregovore za okončanje sukoba.

Nisu svi u administraciji podržavali izraelski zaokret, uprkos podršci unutar Bele kuće, rekli su zvaničnici za list Politico.

Odluka da se fokusira na Hezbolah izazvala je podele unutar američke vlade, a naišla je na protivljenje osoba u Pentagonu, State Departmentu i obaveštajnoj zajednici koji veruju da bi izraelski potez protiv Hezbolaha mogao uvući američke snage u još jedan sukob na Bliskom istoku.

U pozivima i sastancima sredinom septembra, izraelski zvaničnici su generalno naveli da se njihova vojska priprema za preusmerenje fokusa. Nisu ponudili detalje.

Hohšajn i Mekgurk preneli su svojim izraelskim kolegama da iako i dalje savetuju oprezan pristup vreme verovatno odgovara za takav potez, posebno nakon što je Hezbolah značajno oslabljen u prethodnim mesecima.

Američki zvaničnici su malo znali o tome što Izrael tačno planira, ali čak i dok su podržavali pritisak Izraela na Hezbolah, savetovali su oprez. Upozorili su da bi, ako Izrael ode predaleko, mogao rizikovati eskalaciju situacije u potpuni regionalni rat nešto što je administracija pokušavala izbeći skoro godinu dana.

Takođe su naglasili da je jedini način za okončanje sukoba putem dogovorenog diplomatskog sporazuma.

Zvaničnici iz obaveštajne zajednice, na brifinzima i razgovorima s članovima Kongresa prošle sedmice, rekli su da su sve više zabrinuti zbog potencijala za direktan kopneni sukob između Izraela i Hezbolaha.

Slični razgovori odvijali su se u State Departmentu, gde su zvaničnici bili zabrinuti zbog sve većeg broja civilnih žrtava u Libanu.

Neki u administraciji kažu da ono što izgleda kao jaz zapravo predstavlja Sjedinjene Države koje istovremeno slede više puteva.

„Oba stava mogu biti tačna – SAD može želeti diplomatiju i podržavati šire ciljeve Izraela protiv Hezbolaha“, rekao je visoki američki zvaničnik.

„Jasno je da administracija balansira na tankoj liniji, ali nije jasno koja je ta linija.“

Iza kulisa, Hohštejn, Mekgurk i drugi visoki američki bezbednosni zvaničnici opisuju izraelske operacije u Libanu kao trenutak koji definiše istoriju – onaj koji će oblikovati Bliski istok na bolje u godinama koje dolaze.

Njihovo viđenje situacije je sledeće: Izrael je uništio vrhunski komandni sastav Hezbolaha u Libanu, ozbiljno potkopavši sposobnosti grupe i oslabivši Iran, koji je koristio Hezbolah kao posrednika i projekciju moći.

Kada je Bajden u ponedeljak na konferenciji za novinare upitan da li mu je ugodno sa ciljanom kopnenom akcijom Izraela u Libanu, predsednik je rekao: „Dobro bi bilo da se oni zaustave. Trebali bismo sada imati primirje.“

Ali pregovori o predlogu za 21-dnevno primirje koje su prošle sedmice najavili SAD su praktično zaustavljeni, rekao je jedan američki zvaničnik, dok Izrael nastavlja napade na položaje Hezbolaha.

Situacija je dodatno eskalirana u ponedeljak kada su izraelske specijalne snage prešle granicu, ciljajući mrežu tunela Hezbolaha i druge komandne centre, rekao je još jedan američki zvaničnik za Politico.

Izraelci su planirali pokrenuti značajno veći kopneni napad na Liban ove sedmice, ali Bajdenovi zvaničnici su bili protiv toga, tražeći od Izraela da bude više selektivan u svojim operacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari