Češki premijer Andrej Babiš kazao je da je samit Višegradske grupe koji je trebalo danas da počne u Jerusalimu otkazan, prenosi Rojters, pozivajući se na novinsku agenciju CTK.
Umesto toga, dodao je Babiš, biće održani bilateralni razgovori a samit bi mogao da bude pomeren za drugi datum kasnije ove godine. Višegradsku grupu čine Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka. Babiševa izjava usledila je nakon što je potvrđeno da nijedan predstavnik Poljske neće prisustvovati samitu, što je reakcija na prošlonedeljne komentare izraelskog premijera Benjamina Netanjahua o poljskoj saradnji sa nacističkim okupatorima. Iz kancelarije izraelskog premijera saopšteno je da je njegova izjava pogrešno prenesena u „Jerusalim postu“, koji je potom objavio ispravljenu verziju. Kasnije je iz Netanjahuove kancelarije navedeno da izraelski premijer u komentaru nije nikoga konkretno okrivio.
Diplomatsku krizu između Poljske i Izraela dodatno je produbila najnovija izjava ministra saobraćaja Izraela Kaca, koji je u nedelju imenovan i za vršioca dužnosti šefa diplomatije do aprilskih izbora, koji je kazao da „Poljaci sisaju antisemitizam sa majčinim mlekom“. Govoreći za jednu radio-emisiju juče ujutru, Kac je okrivio sve Poljake da „skrivaju urođeni antisemitizam“. Za poljskog premijera ovakve opaske su „neprihvatljive i rasističke“.
Izraelski dnevnik Harec pisao je da je samit Višegradske četvorke jedan od „Netanjahuovih pokušaja da uzdrma konsenzus u EU o pitanjima Palestinaca i Irana“. Višegradska grupa, koja sve češće stvara probleme u EU, do sada nije imala samite van Evrope i do sada su joj spoljnopolitički prioriteti bili u istočnom susedstvu EU.
Tenzije između Izraela i Poljske rastu od prošle godine nakon što je Varšava uvela novi zakon kojim je predviđena kazna do tri godine zatvora zbog upotrebe fraza poput „poljski logori smrti“. Nakon pritiska iz SAD i negodovanja Izraela, Poljska je ublažila zakon i ukinula zatvorske kazne za to krivično delo.
Izrael je trebalo da bude domaćin samita Višegradske grupe na predlog Netanjahua koji je usledio nakon gostovanja na samitu grupe u Budimpešti 2017. Od tada su se lideri Grupe promenili, osim mađarskog premijera Viktora Orbana. Netanjahu se dobro slaže sa Orbanom, uprkos jačanju antisemitizma u Mađarskoj. I jedan i drugi se kritički odnose prema finansijeru i filantropu rođenom u Mađarskoj Džordžu Sorosu, koga vide kao promotera levo orijentisanog liberalnog globalnog poretka, prenosi evropski portal EurAktiv. Sastanak iz leta 2017. u Budimpešti ostaće upamćen po skandalu – zahvaljujući mikrofonu koji je ostao uključen, Netanjahu je „uhvaćen“ kada je rekao da je stav EU prema Izraelu „šašav“ i dodao da „Evropa mora da odluči da li želi da živi i napreduje ili da nestane“. Upravo to, kako piše Harec, objašnjava razloge zbog kojih Netanjahu želi da uspostavi savez između Izraela i višegradskih država, i da nastavi sa zagrevanjem odnosa sa njima da bi narušio konsenzus unutar EU o pitanjima u vezi Izraela.
Sve ovo se podudara sa sve većim trvenjima između Centralne Evrope i EU sa Mađarskom i Poljskom, koje predvode desničarske vlade, koje predstavljaju naročiti izazov za Brisel. Ove tenzije i napetosti, koje uglavnom potiču od talasa migracije na kontinent i porasta globalnog terora, ugrožavaju zajedničke liberalne vrednosti na kojima je EU zasnovana.
Sem toga, zvaničnici EU odbacuju Netanjahuov predlog da Evropa sledi SAD i prizna Jerusalim za glavni grad Izraela i kažu da neće biti promene stava. SAD su prošle godine preselile svoju ambasadu iz Tel Aviva u Jerusalim.
Češki predsednik Miloš Zeman zalagao se da i njegova zemlja preseli ambasadu u Jerusalim, ali za to nije dobio pristanak vlade. Netanjahu je u sklopu nastojanja da podeli EU tražio saveznike i u drugim članicama, uključujući Grčku, Rumuniju i Bugarsku, piše evropski portal.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.